OPRAVA: Starý mamograf nie je v prevádzke pár mesiacov. Pacientov posielajú aj mimo okres

V Rimavskej Sobote sú problémy s objednaním sa na vyšetrenie mamografom. Trvajú už niekoľko mesiacov. Zariadenie slúži na preventívne vyšetrenia prsníkov a zachytenie nádorov v skorých štádiách. Roky za týmto účelom navštevovali pacientky zdravotnícke zariadenie na Dobšinského ulici. Ako nám niektoré avizovali, pri objednaní sa na vyšetrenie im bolo povedané, že mamograf nefunguje a objednať sa môžu do Lučenca či Rožňavy. „Do konca roka určite nerobíme s mamografom, lebo je pokazený a potom uvidíme,“ informujú na recepcii Diagnostického centra.

Podľa našich informácií z tohto zdravotníckeho zariadenia už bol mamograf odtiaľ odsťahovaný * a nový by už mal fungovať v nemocnici. V Diagnostickom centre tak ostala z „veľkých zariadení“ len magnetická rezonancia. Obdobná situácia bola v minulosti už aj s CT.

Nový mamograf začínajú v nemocnici prevádzkovať postupne. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla Bianka Krejčíová, PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, nový, digitálny mamograf bol v rimavskosobotskej nemocnici nainštalovaný tento rok. „Postupne na ňom začínajú vykonávať mamografické vyšetrenia. Vzhľadom k začínajúcej prevádzke a postupnému zaškoľovaniu personálu na novú technológiu, pacientky objednávajú len v obmedzenom počte,“ priblížila Krejčíová. Podľa jej slov nový mamograf poskytne všetkým pacientkam vysoko kvalitné a komfortné vyšetrenie.

Doplnenie 4. 11. 2021

V súčasnej dobe sa na mamografe vykonáva oprava a vo vedení Dg. s.r.o. nevedia odhadnúť dĺžku opravy vzhľadom na aktuálnu situáciu na globálnom trhu súvisiacu s nedostatkom čipov.

* OPRAVA 4. 11. 2021


Pôvodne bola v článku uvedená informácia, že mamograf sa už nenachádza v zdravotníckom zariadení a bol odsťahovaný. Táto informácia je nepravdivá a nepresná, nakoľko k presťahovaniu mamografického zariadenia zo zdravotníckeho zariadenia na Dobšinského ulici, ktoré prevádzkuje spoločnosť Dg. s.r.o., nedošlo.

Zrušenie CT pracoviska v zdravoníckom zariadení spoločnosti Dg. s.r.o., bolo vykonané na základe konsenzu danej spoločnosti, zdravotných poisťovní a prevádzkovateľa Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota. Tvrdenie, že ukončenie prevádzkovania mamografu spoločnosťou Dg. s.r.o. je totožné, ako v prípade ukončenia prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia CT spoločnosťou Dg. s.r.o., je klamlivé a nezodpovedá reálnemu stavu veci.

Pre vylúčenie pochybností a dohadov uvádzame, že mamograf prevádzkovaný v nemocnici v Rimavskej Sobote nie je nástupníckym pracoviskom mamografie prevádzkovaným spoločnosťou Dg. s.r.o., ale ďalším mamografickým pracoviskom v Rimavskej Sobote. Za nepresné informácie sa OZ V OBRAZE ospravedlňuje.“

Zdroj: vobraze.sk