Silák zo Stárne chce znovu vyhrať majstrovstvá sveta

Vojtech Lázok (54) zo Stárne, mestská časť Tornale, sa od svojich 18 rokov venuje silovému športu, konkrétne kulturistike. Vtedy sa vo svojej váhovej kategórii stal majstrom kraja. Po rokoch poslúchol kamarátov, členov Klubu Big Bull v Tornali a presedlal na silový trojboj, kde postupom času dosiahol vynikajúce úspechy. Môže sa pýšiť titulom osemnásobného majstra Európy a v roku 2018 triumfoval aj na majstrovstvách sveta v maďarskom Egri (Jáger). Samozrejme tento náročný šport nešetril jeho zdravie, hlavne kolená a po určitých zdravotných problémoch bol zo silového  trojboja nútený vynechať „drep“. V súčasnosti preteká iba v tlaku na lavičke a v mŕtvom ťahu.

S výsledkami sa dostavili aj rôzne ocenenia a uznania. Okrem toho, že v domácej držbe má už početnú zbierku pohárov a medailí v roku 2017 si vyslúžil aj cenu primátorky mesta Tornaľa a v ďalších dvoch rokoch dostal najvyššie ocenenie od OZTK Rimavská Sobota ako „športovec roka“. Pre vobraze.sk sa netajil s tým, že pre Róma nie je jednoduché dosahovať takéto výsledky. „Človek musí pravidelne trénovať, musí sa výberovo stravovať, musí zaplatiť štartovné, cestu, hotel. Ja by som to nedokázal z vlastného príjmu, preto som vďačný mojim sponzorom. Môjmu zamestnávateľovi LVD Tornaľa a mojim kamarátom i spolupracovníkom, ktorí mi pravidelne pomáhajú aj po finančnej stránke,“ dodal.

Tohto roku koncom apríla už absolvoval kvalifikačnú súťaž na ME a MS v  Nitre. Znovu triumfoval vo svojej kategórii WPC- Masters 3 do 110 kilogramov. A ako ďalej? – „ME som už osemkrát vyhral, pripravujem sa na MS, ktoré budú v októbri v Trnave. Dúfam, že sa mi podarí opäť získať titul majstra sveta, bolo by to pekným okorunovaním mojej dlhoročnej kariéry. Snáď ešte pár rôčkov vydržím v staršej Masters 4 kategórii,“ povedal Lázok, ktorý zatiaľ nevie, či vzhľadom na svoj pokročilý vek ukončí svoju kariéru.

Vojtech Lázok si z finančných dôvodov vždy vyberá súťaže, ktoré sú na blízku. V Česku, Poľsku, Srbsku alebo Maďarsku a podľa toho sú dané aj federácie tohto silového športu. Najčastejšie navštevuje WPC, AWPC, WUAP a GPC. Jeho osobný rekord v spomínanej vekovej a váhovej kategórii je tlak na lavičke 190 kilogramov a mŕtvy ťah 255 kilogramov.

Zdroj: Ladislav Polgári, foto autor a album Vojtecha Lázoka

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“