Pripomíname Svetový deň darcov krvi. Prispieť môžete aj vy

Krv je najcennejšia tekutina a počas aktuálneho Svetového dňa darcov krvi ju prišli darovať viacerí ľudia. Transfúznu stanicu v Rimavskej Sobote dnes navštívili aj futbalisti Iskra z Hnúšte. Patria už k pravidelným darcom. „Chodíme pravidelne a akurát nám to teraz vyšlo po troch mesiacoch,“ povedal pre vobraze.sk Marian Petrok, manažér FK Iskra Hnúšťa. Ako spomenul, chystali sa až zajtra, kedy je klasický odberový deň, ale zavolali im, že môžu už aj dnes. Zapojený je do nej aj Slovenský Červený kríž, darcov odmeňujú drobnými darčekmi a fľašou červeného vína.

Na hematológii v Rimavskej Sobote robia odbery pondelok, utorok a piatok. „Začali sme s odbermi už minulý týždeň v piatok. Pretože veľa darcov chodí vtedy,“ povedala riaditeľka územného spolku Slovenského Červeného kríža (ŠČK) Danka Hladovcová, ktorá má zajtra namierené na odberový deň do Revúcej. „Spadá pod našu pôsobnosť územného spolku. Máme dosť darcov aj v Revúcej,“ hovorí Hladovcová a dodáva, že na kampaň aj prostredníctvom sociálnej siete zareagovalo dosť darcov. „Uvidíme, čo to spraví na konci týždňa,“ hovorí riaditeľka, podľa ktorej zatiaľ nie je až taký záujem, ako pri veľkých kampaniach, ako Valentínska kvapka krvi, alebo Študentská, počíta sa však každý darca.

14. jún bol vyhlásený ako Svetový deň darcov krvi Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v máji 2005. Slogan pre tohtoročné oslavy SDDK je: „Bezpečná krv pre všetkých“ a apeluje na zvýšenie povedomia o potrebe bezpečnej krvi pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali darcami krvi a darovali krv pravidelne. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom.

Zdroj: vobraze.sk, SČK, FOTO: Marian Petrok a SČK