Neďaleko R. Soboty si môžete otestovať pečeň. Výjazdové vyšetrenie zdravotníkov z B. Bystrice je bezplatné

V obci Nižný Skálnik si budete môcť otestovať svoju pečeň na ochorenie cirhózy. Na výjazdové preventívne vyšetrenie pod názvom Sírius sem v priebehu budúceho týždňa prídu odborníci z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. V spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou tu 26. septembra budú robiť skríning pečene, ktorého cieľom je odhaliť ochorenie pečene vo včasnom štádiu, keď je ešte liečiteľné.
Podľa informácií odborníkov z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici je Slovensko na prvom mieste vo svete vo výskyte cirhózy pečene.

Vyšetrenie má prebiehať od 9.00 – 17.00 hodiny v Kultúrnom dome. Je bezbolestné, bezplatné a trvá približne polhodinu. Pozostáva zo zistenia anamnézy, odberu kvapky krvi a elastografie. Ide o najmodernejší spôsob zistenia tuhosti pečene. „Túto možnosť sme prijali veľmi radi, pretože najmä vidiecke obyvateľstvo nemá tak často možnosť dostať sa k podobným bezplatným vyšetreniam v Banskej Bystrici. Zatiaľ sa nám nahlásilo viac ako 30 ľudí. Kapacita je približne 200. Budú mať k dispozícii až dva prístroje,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Miroslav Bystriansky. Ako podotkol, pôjde o jediné takéto vyšetrenie v okrese Rimavská Sobota v rámci tohto výjazdu. Zdravotníci boli nedávno v Podbrezovej a v nedeľu by mali navštíviť aj Lučenec.

Na vyšetrenie v obci Nižný Skálnik sa môžete objednať vopred na telefónnom čísle 0475695599.

Ochorenie pečene sa podľa zdravotníkov vyvíja niekoľko rokov. Nakoľko nie je bolestivé, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia. Prvé príznaky a komplikácie tohto ochorenia sa začnú prejavovať až vo vyšších štádiách. Vtedy je už ale ochorenie ťažko zvrátiteľné.

Zdroj: vobraze.sk