Na Kurinci si otužilci pripomenuli plavkyňu Tóthovú. Prišla takmer celá rodina

Na Kurinci si otužilci pripomenuli nedožité narodeniny Gabiky Tóthovej z Rimavskej Soboty. Rodinní príslušníci, priatelia a partia Ľadových medveďov sa tu pri jazere stretli v prvú októbrovú sobotu. Nechýbalo ani jesenné kúpanie v chladnej vode, ktoré považujú za jeden z kľúčov k zdravému životnému štýlu. Zo spomienky na plavkyňu telom aj dušou tak vznikla už niekoľkoročná tradícia pod názvom memoriál pani Tóthovej. Pripomínajú si ju už siedmykrát.

Zúčastnili sa jej aj synovia Peter a Štefan Tóthovci. O Štefanovi sme nedávno písali, že bol na vysokohorskej turistike v Slovinsku.

Štefan Tóth v Slovinsku. Autor fotografie je Jozef Szabó, s ktorým Štefan Tóth zdieľal turistické chodníčky, či feraty.

„Včera sme sa kúpali všetci, prišla takmer celá rodina okrem vetvy od Košíc. Voda bola vyložene teplá, mohla mať okolo 17 stupňov Celzia. Inak zvykne byť takýto čas okolo 13 stupňov,“ povedal pre vobraze.sk Štefan Tóth, ktorý je zároveň predsedom Klubu slovenských turistov KST Rimavská Sobota.

Na Kurinci nechýbala ani jej dlhoročná kamarátka Mária „Baba“ Višňovcová.

Svoje deti viedla k športu. Sú úspešní aj v súčasnosti

Pani Gabriela Tóthová po sebe zanechala päť detí, desať vnúčat a približne rovnaký počet pravnúčat.
Všetky svoje deti viedla k športu, museli vedieť lyžovať, plávať a korčuľovať. Na stretnutí bola aj vnučka Gabika, ktorá kvôli tomu priletela z Kanárskych ostrovov.

„Priniesla nám kozí syr,“ priblížila otužilkyňa Renáta Hanesová, ktorá je jedným z prvých iniciátorov založenia partie Sobotské ľadové medvede. Ako včera na stretnutí spomenula, pani Tóthovú osobne poznala a obdivovala ju, keď sa pravidelne ako posledná kúpavala na Kurinci a ako prvá zahájila sezónu v skorú jar. Keď sa dala tiež na otužovanie, pani Tóthová sa vyjadrila, že môže spokojne zomrieť, pretože v nej vidí nasledovníčku.

Rodenú Soboťanku udiedli do diamantovej siene slávy Košického maratónu. Zaradili ju do elity

Spomienky na narodeniny pani Tóthovej sa včera nemohla zúčastniť z rodiny jej dcéra Eva Seidlová. Podľa Štefana Tótha dôvodom bolo, že ju uvádzali do diamantovej siene slávy pri príležitosti zhájenia Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Zaradila sa tak do bežeckej elity, ktorá má na konte 25 a viac úspešne zvládnutých štartov na tomto podujatí. „Odbehla 25 košických maratónov a dokopy dnes beží svoj 476 maratón,“ povedal o svojej 73-ročnej sestre Tóth.

V poradí 25. štart na MMM v Košiciach mala Eva Seidlová, rodená Tóthová v roku 2019 a bežala aj minulý rok. Kým nebola korona, tak za rok stihla odbehnúť aj 25 maratónov. Teraz ich je menej a berie už aj ohľad na vek. Pred maratónom v Košiciach si však zabehla aj maratón v Berlíne. V súčasnosti žije v Tlmačoch, kde sa rovnako venuje aj otužovaniu.

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: Agáta Bartová