Na Kokave sa učili lyžovať, teraz tu učia svoje deti. Kokava-Línia funguje už 30 rokov + foto a video

Kokava-Línia lyžiarske stredisko

Kokava-Línia je lyžiarskym strediskom, ktoré sú v prevádzke a je najbližšie pri Rimavskej Sobote. Nachádza sa v nadmorskej výške okolo 800 m n. m. a je umelo zasnežované. Včera sme tu stretli mnoho Soboťanov, ale aj ľudí od Poltára, Hriňovej, či Veľkého Krtíša. Okrem lyžiarov z Maďarska sme na svahu počuli taliančinu i francúzštinu. Ako pre vobraze.sk uviedol jeden z konateľov Ski centra Línia František Auxt, stali sa takzvaným detským „eldorádom“.

„Chodí sem okolo 100 až 150 detí. Osvoja si tu základy a neskôr idú ďalej do iných vyššie položených stredísk, podľa toho, ako peňaženka dovolí,“ povedal Auxt (69). Napriek svojmu veku je vitálny a v bufete pod svahom popri iných povinnostiach sa po rokoch stretol s viacerými návštevníkmi, čo ho poznajú z lyžovačiek. Nechýbali potom diskusie začínajúce tým, že však si ma už nepamätáš, niekedy dávno som tu bola. „Pamätám, len meno ti teraz hneď nepoviem, odpovedal s úsmevom,“ Auxt. 

Na svahu sme stretli viacerých športovcov, starších i mladších. Medzi nimi bol futbalový tréner Milan Špaček, volejbalový rozhodca Jozef Mitter s manželkou a vnukom, či cyklista Vladimír Melo z Kalinova, ktorý niekoľko rokov pretekal za CK Rimavská Sobota v kategórii master. (od novej sezóny je členom OSMOS BA, pozn. red.). „Nebudem dnes dlho, lebo ešte plánujem ísť dnes na bicykel,“ povedal ráno Melo. 
Lyžoval tu aj Juraj Matyinko z Maduaru. „Chodievame sem pravidelne. Som rád, že toto stredisko funguje. Vždy keď sem prídeme, hovorím si, prečo sem nechodíme častejšie,“ hovorí Juraj. Podľa jeho slov na Vianoce vydali špeciálne USB so všetkými skladbami či videoklipmi a koncertami. Skupina sa pomaly pripravuje na letnú sezónu. „Ozývajú sa nám už organizátori,“ dodal. 

Rodinná lyžovačka do polovice marca

Na Kokavu Líniu chodia aj starší lyžiari, ktorí sa práve tu učili lyžovať. „Vyrástli u nás a teraz sem chodia už s vlastnými deťmi. „Je to aj pre nás veľká radosť, vrátili sa teraz. Ako veľká rodina sa tu objavili a dúfam, že sa tu dobre cítia,“ povedal Auxt. 

Kokava-Línia lyžiarske stredisko

Trvanie sezóny Auxt odhaduje do 15. marca. „Potom slnko bude už príliš kolmo svietiť a začínajú aj práce v záhrade,“ dodal. Ako avizuje, po akcii pre jednotkárov pokračujú vozením jednotkárov na skútri. 
Stredisko funguje 30 rokov. Medzitým si prešlo rôznymi radosťami i starosťami. Pred pár rokmi vlekárov i majiteľov opustil ich spoločník Attila Gálik, ktorý mal na starosti techniku.

Zdroj: vobraze.sk