Má srdce na dlani, toto ocenenie získal Miloš Hronček z R. Brezova

Miloš Hronček

Miloš Hronček z Rimavského Brezova získal národné ocenenie Srdce na dlani. Prebrať si ho bol v uplynulých dňoch (16. marca) na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Predtým bol medzi niekoľkými nominovanými, ktorí boli aj na audiencii v Primaciálnom paláci u prezidentky Zuzany Čaputovej. Nominovaný bol v jednej z desiatich kategórii, dobrovoľník/dobrovoľníčka pomáhajúci na Slovensku, kde bolo aj ďalších viac ako desať navrhnutých príbehov.

„Je to veľké ocenenie, ktoré si človek váži. Lebo nedostáva ho každý deň a nie na krajskej, ale celoslovenskej úrovni,“ povedal pre vobraze.sk Miloš Hronček (47). Ako spomenul, sú ľudia, ktorí robia aj viac. „A tým pádom sa budem aj ja snažiť robiť ešte viac,“ skonštatoval Hronček, ktorý je známy aj ako farmár Miloš z reality šou. Tieto časy sú podľa neho už dávno za ním. Naďalej sa však venuje koňom a agroturistike.

„Robíme tábory pre deti zo sociálne slabších rodín, ktoré sponzorujem už roky. Každý rok tu máme deti, ľudí bez domova. Tí, čo tu boli, tak som im poskytol prístrešie, pomoc a rady do života, aby sa niekam posunuli. Jeden z nich už má krásnu rodinku, auto a sú spokojní. Je týchto príbehov viac. Keď človek chce, tak dokáže všetko, ale musí to chcieť sám. Lebo inak zbytočne budeme pre neho robiť veci,“ hovorí Hronček, ktorý je štatutárom OZ Jazdecký klub EXCEL MADON Rimavské Brezovo. 

Miloš pochádza z Veľkých Teriakoviec, odkiaľ sa do R. Brezova pred rokmi presťahoval. „Pomáha nezištne už dlhé roky hlavne ľuďom v núdzi. Poskytuje zázemie ľuďom, ktorí ostali bez domova, pomáha im postaviť sa opäť na vlastné nohy. Spolupracuje s potravinovou bankou Slovenska a ďalšími spoločnosťami, od ktorých pravidelne dováža potraviny a drogériu pre najchudobnejšie rodiny, rodičov samoživiteľov, starých a nevládnych. Venuje sa aj deťom – organizuje tvorivé dielne a v lete tábory pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, zamerané najmä na ľudovú kultúru a tradície – remeslá, tanec, hra na hudobné nástroje, starostlivosť o domáce zvieratá,“ informuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií. 

Ocenenie dobrovoľníckych skutkov a projektov bolo už štrnástykrát. Ocenenia boli udelené v desiatich kategóriách tak, aby bolo pokryté široké spektrum dobrovoľníckych príležitostí na Slovensku a rovnako aj dobrovoľníctvo Slovákov v zahraničí. „Všetkých 69 nominácií, ktoré sme v národnom kole prijali, obsahuje silné svedectvo, že svet môže byť dobrým miestom, že človek dokáže nájsť vo svojom voľnom čase priestor na pomoc iným,“ uvádza Dominika Hradiská, riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, ktorá zorganizovala národné oceňovanie.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Miloša Hrončeka