Lipu za obete koronavírusu posadili už aj v Lučenci a v Poltári

Lipa. Majestátny a liečivý strom, ktorý sa stal symbolom všetkých Slovanov. Lipa je od tohto roku aj poctou tým, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19.

S nápadom vysádzať živé pietne miesta postupne na celom Slovensku prišli zakladatelia OZ Skutočné obete. Tohto roku plánujú vysadiť dokopy 20 líp, pokračovať chcú aj na budúci rok. Lipa sa totiž nemôže vysádzať kedykoľvek.

Lipa za obete zákerného vírusu rastie už aj v Lučenci v areáli zdravotnej školy, kde rastú a študujú budúci zdravotníci. a v Poltári na cintoríne. Vysadili ich minulý týždeň. „Osobne si myslím, že ľudia otupeli a prestali byť ľudskí, citliví, ohľaduplní. Mám pocit, akoby mnohí vnímali obete iba ako čísla. Túto lipu sadíme aj pre budúce generácie. Aby nezabudli, čím sme si prešli a vlastne aj stále prechádzame,“ povedala Veronika Lehotská členka združenia. Počas pandémie tiež prišla o svojho blízkeho.

Iniciatívu občianskeho združenia privítal a podporil aj Banskobystrický samosprávny kraj. „Od prvých dní aktívne pracujeme na tom, aby sme zamedzili šíreniu tohto zákerného vírusu. Podporiť takúto akciu bola pre nás samozrejmosť,“ dodal Ondrej Lunter, podpredseda BBSK. „Lipa symbolizuje nádej a život. Počas pandémie sme my ľudia v mnohých veciach zlyhali, no zároveň vznikla silná solidarita,“ hovorí a dodáva, že v osvete budú pokračovať, aby sa z covidu raz stalo jednoducho prekonateľné ochorenie bez mnohých obetí.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Ako prvý pozitívne zareagoval Banskobystrický samosprávny kraj, výsadba bude ďalej pokračovať v ďalších mestách. Ďalší záujemcovia sa môžu nahlasovať cez www.skutocneobete.sk, kde nájdu záujemcovia aj viac informácií o samotnom projekte.

Členovia iniciatívy Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest.

Zdroj: vobraze.sk, BBSK