Stredisko praktického vyučovania v R. Sobote by chceli dokončiť počas školského roka

V Rimavskej Sobote stavajú nové stredisko praktického vyučovania. Využívať by ho mali študenti Súkromnej strednej odbornej školy-Magán Szakközépiskola. Ide o budovu na vjazde do mesta, na mieste bývalého dopravného ihriska na Ulici J. Jesenského. Slúžiť má aj ako reštaurácia. Podľa slov riaditeľky školy Gizely Kubačkovej by boli radi, ak by sa stavbu podarilo dokončiť záverom tohto školského roka. „Stále sa tam robí vysokým tempom, je tam však ešte dosť práce. Ide o veľký komplex, kde je veľa detailov,“ povedala pre vobraze.sk Kubačková. V budove realizujú elektrikárske práce, kúrenie, vzduchotechniku či prípravu pre kuchynské vybavenie.

Súkromná škola má na začiatku školského roka 240 študentov. Z toho je okolo 70 prvákov. Na ich vzdelávaní sa podieľa 27 pedagógov. Ako ďalej priblížila riaditeľka, k veľkým zmenám na škole začiatkom roka nedošlo a stavy študentov majú naplnené na sto percent. „Čo sme mohli podľa plánu výkonov naplniť, to je splnené,“ hovorí. V škole môžu študenti študovať odbory: hotelová akadémia s maturitou, odbory s výučnými listami – kuchár, hostinský, kaderník. Vyučovacím jazykom je maďarčina. Najnovším odborom je ochrana majetku vo vyučovacom jazyku slovenskom. Podľa riaditeľky je oň záujem. „Je to predpríprava pre všetky zložky, čo sa týka ochrany osôb a ich majetku. Je to jediný takýto odbor v Banskobystrickom kraji a máme ho na našej škole. Teraz sme začali tretí ročník,“ povedala a dodala, že študenti sa potom môžu realizovať okrem SBS aj pri prevoze peňazí, štúdiu na Policajnej akadémii, či v radoch mestskej polície.

Stavbu reštaurácie realizuje rimavskosobotský podnikateľ Zoltán Greksa, ktorý je zriaďovateľom Súkromnej strednej odbornej školy. Podľa jeho slov chcú žiakom vytvoriť príležitosť na lepšie uplatnenie sa na trhu práce na Slovensku, aby nemuseli odchádzať do zahraničia. Jeho cieľom je dostať gastronomické služby v našom regióne na európsku úroveň. Zároveň avizuje, že sprevádzkovaním reštaurácie pribudne niekoľko pracovných miest – od kuchárov a čašníkov cez upratovačky až po ďalších zamestnancov.

Zdroj: vobraze.sk