Soboťanka Petronela zaujala umiestnením v celosvetovej súťaži. Obchodnej akadémii robí dobré meno

Petronela Václaviková je študentkou Obchodnej akadémie – Kereskedelmi Akademia v Rimavskej Sobote a robí jej dobré meno. V medzinárodnej súťaži Intersteno v odpise textu na počítači obsadila jedenáste miesto na svete. Láka ju na nej rôznorodosť rýchleho písania na počítači. Minulý rok sa dokonca umiestnila ešte lepšie, skončila deviata. „K dispozícii je sedemnásť textov na desaťminútový odpis v rôznych jazykoch, a to vrátane japonského, talianskeho, nemeckého, anglického, španielskeho, fínskeho, francúzskeho či rumunského jazyka. Vyberám si, čo najviac z nich, pretože čím viac rôznych textov napíšem, tým viac bodov v súťaži dostanem. Medzinárodná súťaž Intersteno prebiehala mesiac a texty odpisujeme v online podobe,“ uviedla pre vobraze.sk šestnásťročná Petronela Václaviková.

Strednú školu si vybrala kvôli praktickosti, ktorú jej obchodná akadémia môže priniesť. Zamilovala si strojopis, ktorý sa stal jej vášňou. „Odmala som sa chcela naučiť písať na počítači bez toho, aby som sa pozerala na klávesnicu. Táto škola mi to umožnila. Splnila som si taký malý sen a spojila som ho aj so svetovou súťažou,“ povedala tretiačka Petronela. Mária Mišuráková, ktorá vyučuje predmet administratíva a korešpondencia, podporila mladú žiačku a dodala jej odvahu. „Keby nebolo jej, nie som tam, kde som dnes. Som jej veľmi vďačná, že ma podporuje. Ukázala mi možnosť súťaženia a to ma posúva ďalej,“ hovorí stredoškoláčka s osobným rekordom 511 úderov za minútu.

Zo začiatku Petronela veľa trénovala aj doma. „Dnes už stačí len udržiavať to tempo v rýchlom písaní, takže doma sa stíham venovať aj iným záľubám.“ Na celoslovenských súťažiach v strojopise obsadila dvakrát ôsme miesto. Na krajskej úrovni skončila vlani i tento rok na medailových priečkach. „Vždy ma baví ten proces, kým sa snažím niečo dosiahnuť. To umiestnenie je už len taká odmena, ktorá príde a veľmi ma poteší,“ podotkla Soboťanka Václaviková.

Nemecký jazyk sa učí pri vážnej hudbe
Medzi jej obľúbené predmety patrí tiež nemecký jazyk, v ktorom sa zdokonaľuje aj mimo vyučovania. „V tomto školskom roku sa venujem nemčine. Hoci som len teraz začala, veľmi ma ten jazyk baví. Základy mi poskytla pani učiteľka Anna Vaculčiaková a Olívia Sojková, ktorá dnes vyučuje tento predmet na našej škole, prehĺbila môj záujem o nemčinu.“ V olympiáde z nemeckého jazyka obsadila nedávno v krajskom kole ôsme miesto. Zaujímavosťou je, že sa nemecký jazyk doma učí, keď zároveň počúva operu alebo vážnu hudbu.

Talent preukázala na bedmintonových kurtoch
Súťaže v písaní na počítači nie sú prvé, ktoré Václaviková vo svojom živote skúsila. Šesť rokov hrala bedminton za BK R. Sobota. Bola talentovanou hráčkou a medaily získala aj na majstrovstvách Slovenska i na ďalších celoslovenských turnajoch. Dva cenné kovy má z medzinárodných podujatí. „Chodila som hrávať štyrikrát do týždňa a moja mamka stála vždy pri mne. Rodičia ma veľmi podporujú a som im za to vďačná.“ Počas koronavírusu sa väzby s týmto športom v jej živote pretrhli. „Ale na druhej strane som rada za túto životnú etapu, lebo ma veľa naučila. Povedala som si, že je čas posunúť sa k niečomu novému a dať si pauzu od súťaží. Nechcela som sa stále s niekým predbiehať. Potom prišiel rýchlopis a olympiády z nemeckého jazyka,“ smeje sa Petronela Václaviková. „Nikdy nikam nejdem s tým, že niečo chcem vyhrať. Idem do toho s tým, že som sa venovala príprave určitý čas a uvidíme, aký výsledok z toho bude,“ dodala.

Budúcnosť v diplomatických kruhoch
Vo voľnom čase sa rada učí novým veciam. „Aby sme zistili, že niečo dokážeme, musíme to skúsiť. Chcem rozvíjať svoje vedomosti, takže vždy si nájdem špecifickú aktivitu, ktorá ma baví. Oddychujem tak, že niečo robím a keď už začnem, neviem prestať.“ Petronelu bavia ručné práce, príkladom je vyšívanie. Obľubuje životopisné knihy a okrem toho aj romány a literatúru, ktorá zlepšuje jej znalosti z nemeckého jazyka. Neodolá divadlu, umeniu, kultúre a pamiatkam.

Po absolvovaní strednej školy plánuje štúdium medzinárodných vzťahov a nemeckého jazyka. „Chcela by som vyštudovať obe oblasti naraz. Neviem, ako mi to čas dovolí. Viem si však predstaviť svoju budúcnosť v diplomatických kruhoch. Ak by bola príležitosť, určite by som skúsila vycestovať do zahraničia, aby som sa naučila niečo nové,“ hovorí. „Chcela by som v budúcnosti pracovať v oblasti, ktorá ma bude baviť a byť šťastná,“ priblížila ambiciózna študentka.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album P. Václavikovej