Šikovná študentka Tereza zbiera skúsenosti vo svojom odbore na svadbách

Terézia Miklovičová

Tereza Miklovičová študuje odbor hotelová akadémia na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Rimavskej Sobote. Svoje zručnosti najvýraznejšie prejavila na medzinárodnej súťaži v Bratislave, na ktorej triumfovala. Je predsedníčkou školského parlamentu a milovníčkou cudzích jazykov.

Začalo to celkom nevinne. V prvom ročníku sa Tereza zo zvedavosti prihlásila v rámci svojho študijného odboru na barmanský kurz. Časom si svoje nové hobby veľmi obľúbila a jej hlavným cieľom bolo zdokonaľovať sa. V druhom ročníku predviedla svoje schopnosti prvýkrát súťažne na 13.ročníku Fourfestu, známeho festivalu krajín V4, ktorý sa konal v Rimavskej Sobote v máji tohto roka. Miklovičová sa na ňom umiestnila na štvrtej priečke. Začiatkom leta potom zožala úspech na medzinárodnom podujatí Návrat k tradíciám v Bratislave.

V slovenskej metropole si vybojovala prvé miesto. Dvadsať barmanov sa snažilo pripraviť čo najlepší alko a nealko drink. Mali na to 25 minút. „Súťaž prebiehala v dobrej nálade, no cítila som aj napätie. Na bar som išla ako posledná, už som sa od adrenalínu nevedela dočkať, kedy prídem na rad. Vedela som, že musím urobiť poriadnu šou. Očividne sa to podarilo,“ zaspomínala si pre vobraze.sk osemnásťročná Tereza Miklovičová z Rimavskej Soboty. Veľkou oporou jej bola na súťaži majsterka Gabriela Chlpošová. Keď sa jej naskytne ďalšia príležitosť, veľmi rada by pokračovala v úspešnom reprezentovaní školy.

Angažuje sa v školskom parlamente SOŠOS. Nedávno bola druhýkrát zvolená za jeho predsedníčku. „Do školského parlamentu som išla hneď počas prvého roka štúdia na strednej škole. Páči sa mi, že sa my mladí ľudia vieme angažovať a spríjemniť si tým stredoškolský život,” uviedla Tereza Miklovičová, ktorá je tiež členkou rady školy. Jej zámerom je, aby hlasy študentov boli vypočuté.

Nielen barmanstvo ju však napĺňa. Je ním aj kreslenie a venuje sa zvieratkám, najmä psíkom. Voľný čas ale využíva aj na zlepšenie svojich zručností. „Často chodievam získavať skúsenosti na svadby. Je to skvelá príležitosť na vyskúšanie si nových kúskov za barom alebo ako čašníčka, keďže aj to patrí k môjmu študijnému odboru,“ priblížila študentka tretieho ročníka. Jej obľúbenými predmetmi sú jednoznačne nemecký a anglický jazyk. Viackrát sa v nich zúčastnila na olympiádach, postúpila na krajské či regionálne kolo. Plánuje študovať na vysokej škole, a to či už medzinárodné vzťahy, alebo ekonomiku či anglický jazyk.

Zdroj: Kornélia Štolcová, foto: album T. Miklovičovej