Kresby a maľby šikovného Petra z R. Soboty budia pozornosť

Už ako trojročný držal v útlej malej dlani pastelku a snažil sa s ňou vykúzliť obraz, ktorý mal v hlave. Na Základnú umeleckú školu v Rimavskej Sobote bol Peter Haás prijatý ešte pred nástupom na Základnú školu Pavla Dobšinského. Roky plynuli a jeho farebné ťahy ceruzky postupne začali naberať kontrolované a mienené obrazce. Skúšal rôzne formy umenia: kreslenie, maľovanie, keramika, avšak najviac si zaľúbil prácu s ceruzkou a štetcom. Najnovšou vášňou pätnásťročného Soboťana je práca s akrylovými farbami na plátno.

Jeho témy sa menia podľa nálady a životnej etapy. Niekedy sú to kvety, niekedy tváre a inokedy naberá inšpiráciu od historických umelcov. Jedno však zostáva rovnaké – pestrosť farieb. „Povedal by som, že ľudia z mojich obrazov môžu najviac vnímať práve tú pestrosť farieb. Taký ten život. Nemám žiadne smutné alebo depresívne obrazy,“ uviedol pre vobraze.sk Peter Haás mladší.

Veľký detailista
Má charizmu, pozitívny prístup k životu a dar komunikácie. Jeho relax začína tichom, ktoré potrebuje k prežitiu svojej maľby. „Keď maľujem, milujem ticho,“ zdôraznil. Najväčšie zadosťučinenie prichádza v momente dokončovania obrazu. Peter je veľký detailista. „Detaily sú veľmi dôležité. Nestrpím, keď nie sú dokončené. Pokojne sa im venujem dve hodiny,“ podotkol študent Gymnázia I. Kraska v R. Sobote.

Nadchol ho kubizmus v Picassových dielach. Sám namaľoval napodobeninu jeho obrazu, ktorý neskôr daroval otcovi na narodeniny. Peter je rád, že svoje plátna nepredal, považuje ich za hodnotné diela pripomínajúce jeho začiatky. „Obraz z kvetov, ktorý som maľoval akrylom, som dal mame na narodeniny.“ Tieto diela zdobia ich príbytok a rodičom každý deň pripomínajú, akého talentovaného syna majú.

Produktívny počas pandémie
Mnohé nápady, nad ktorými Peter hodiny uvažuje, skončia neraz vyhodené v koši, pretože s nimi nakoniec nie je spokojný. Za to bleskové nápady, ktoré máva uprostred vyučovacej hodiny či prechádzky, si zvykne uložiť do svojej pamäte a načrtnúť si hlavné ťahy. Tie mu potom pomôžu zorientovať sa vo svojich spomienkach.

Od plátna sa nepohol počas obdobia pandémie covidu. „Poprosil som otca, aby mi kúpil ceruzky, akrylky a plátno. Od maľovania som sa potom nepohol pokojne aj osem hodín. Bolo to obdobie, kedy som bol najproduktívnejší. Nemohol som nikam chodiť, tak som sa to snažil naplno využiť,“ hovorí mladý umelec. „Založil som si aj účet na TikToku, kde som uverejňoval svoje kresby a na niektorých videách som mal aj 80 000 zhliadnutí, čomu som sa čudoval. Ale ako jedenásť – dvanásťročný som trávil priveľa času na TikToku, tak som sa ho potom rozhodol odstrániť z mobilu.“ Vďaka tejto sociálnej sieti prichádzal do kontaktu s mnohými umelcami z celého sveta, s ktorými komunikoval a zdieľal svoje nápady. „Bol som fascinovaný, ako kreslili a veľakrát som sa inšpiroval,“ skonštatoval Peter.

Syn folkloristov
Popri škole a učení navštevuje krúžok anglického jazyka, ZUŠ a súťažne sa venuje plávaniu. Niekoľkokrát bol úspešný na majstrovstvách v stredoslovenskej oblasti. „Stále sa niečo nájde, čo by som chcel vyhrať,“ reagoval s úsmevom.

Jeho rodičia Andrea a Peter Haásovci vedú folklórny súbor Háj a tomuto odvetviu sa v jeho živote bolo prakticky nemožné vyhnúť. Určitú dobu bol sám členom DSF Hájik, ale folklór a tanec ho nelákali tak, ako napríklad plávanie či kresba. Vďaka tomu, že členovia FS Háj majú vystúpenia aj v zahraničí, nenechá si však ujsť tieto cesty a absolvuje ich so svojimi rodičmi a celým súborom. Minulý rok odtancoval jedno vystúpenie, ktoré si naplno užil.

Záľubou varenie
Novou záľubou tínedžera, ktorú zdokonaľuje už rok, je varenie a kulinárstvo. Stáva sa pre neho veľkým koníčkom. Jeho vzorom je otec, ktorý sa stal výborným kuchárom ako samouk. „Je to môj idol. Povedal som si, že aj ja musím byť taký šikovný,“ reagoval Peter Haás junior. Večer pred spaním si musí prečítať aspoň jednu kapitolu z dobrodružnej knihy.

Zapojený do projektu
Nemá rád dlhé vyspávanie cez víkendy. Čas strávený predpoludním v posteli pokladá za premrhaný. Víkendové dni venuje hlavne svojej rodine a turistike, ktorú podporuje cez školský projekt DOFE. Má cieľ prejsť cez jeho rôzne úrovne a získať certifikát. Tento projekt pozostáva z troch odvetví: talent, šport a dobrovoľníctvo. Svoje ciele si určuje sám spolu s koordinátorom, ktorý ho má na starosti.

Zámerom Petra je tiež pripraviť sa na dobrodružnú expedíciu, ktorá bude pre neho ako čerešnička v projekte DOFE. „Je to rozumná a dobrá skúsenosť. Hlavne si cením na tomto projekte to dobrovoľníctvo. V dnešnej dobe k nemu mládež ťažko hľadá cestu. Plus mám možnosť získať štipendium.“

Má rád výzvy. V rámci projektu plánuje prespatie v prírode a túru s dvadsaťkilogramovou záťažou vo vaku, ktorý je plný potrebného vybavenia na prežitie. Tomuto dobrodružstvu predchádzajú cvičenia a postupné zdokonaľovanie sa práce s kompasom, mapou, zakladaním ohňa, stavaním stanu alebo postupného pridávania závažia do batohu. Domnieva sa, že toto malé dobrodružstvo ľahko zvládne.

Zdroj: Sophia Mária Sojková, foto: album P. Haása