Gymnazisti majú za sebou stužkovú

Zelené stužky, slávnostné šaty, spoločenské tance. Študenti IV.A triedy Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote už majú za sebou stužkovú. Ich obdobie príprav vyvrcholilo v piatok 2.decembra. V príjemnej atmosfére hotela Tatra v Rimavskej Sobote si slávnostne zaspomínali na spoločne prežité chvíle počas gymnaziálnych rokov a zároveň začali svoju cestu za úspešnou maturitnou skúškou. Ako to celé vnímali zúčastnení študenti a učitelia? Akú vážnosť prikladali samotnej príprave?

„Podľa môjho názoru je stužková slávnosť príjemné zrekapitulovanie celého štúdia a zároveň posledná oficiálna spoločná akcia triedy,“ povedal pre vobraze.sk Matej Kerekeš, gymnazista a nadaný hudobník. „V našom programe nesmelo chýbať hudobné číslo a tak sme ako kapela pod vedením pána učiteľa Jozefa Gödriho v ZUŠ nacvičili štyri piesne.“ Po hudobnom vstupe nasledovali spoločenské i moderné tance a, samozrejme, tradičný tričkový tanec. „Prípravy prebiehali najmä v priestoroch našej školy. Nacvičovali sme vždy, keď sa dalo,“ poznamenal. A čo je teda kľúčové pri príprave stužkovej slávnosti? Podľa Kerekeša sú to jednoznačne pevné nervy.

„Prvá generálka nám nevyšla podľa predstáv. Program bol tým pádom ešte týždeň pred slávnosťou v štádiu prípravy. Vedeli sme, že musíme zabrať,“ opisuje Sophia Babičová. Napriek nervozite však formality nebrala nejako zvlášť vážne a všetko od šiat až po kaderníčku si zabezpečila v predstihu. Nakoniec podľa nej všetko vyšlo nad očakávania. „Program bol skvelý, DJ odviedol prvotriednu prácu a dokonca sa nám podarilo mnohých divákov v dobrom aj rozplakať. Som nadmieru spokojná so všetkým,“ hovorí Babičová, ktorá mieni ďalej v štúdiu pokračovať na medicíne alebo farmácií. Za najlepší moment večera považuje to, keď DJ zahral jej hudobné srdcovky a spolu so spolužiakmi sa mohla vykričať do melódie známych skladieb. „Bola to stužková ako každá iná, no v našich srdciach sa navždy zachová,“ doplnila.

Súčasťou stužkovej slávnosti sú obvykle okrem triedneho učiteľa aj mnohí iní členovia pedagogického zboru, ktorí počas štúdia sledujú a podnecujú rast svojich študentov. A tak sú právom prítomní na tejto významnej akcii. „Táto stužková bola pre mňa prvou v úlohe profesorky. IV.A bola zároveň triedou, s ktorou sa začalo moje pôsobenia na gymnáziu,“ hovorí Lucia Medveďová. Študentov učila jeden rok slovenský jazyk a literatúru a tri roky dejepis. „Program by som nazvala prezenčno-dištančným, tak ako bolo aj ich vzdelávanie. Študenti prepojili scénky s videoprojekciou.“ Kradnutie triednej knihy bolo podľa jej slov skvelým hereckým výkonom a hudobné vystúpenie triednej kapely zase príjemným osviežením večera. „Predo mnou v tento večer už nestáli vystrašené mladé duše, ako v roku 2019, ale naopak mladí a sebaistí ľudia, ktorí teraz viedli v novom a nepoznanom mňa,“ opisuje.

Stužkové slávnosti v predchádzajúcich rokoch narušila pandemická situácia a prijaté opatrenia. Teraz boli opäť obnovené a v aktuálnom školskom roku mali pre študentov obzvlášť významnú úlohu. „Počas covidu sme sa dosť obávali, že nám okolnosti nedovolia zorganizovať stužkovú. Dnes som vďačný za to, že sme ju mohli mať,“ uviedol Matej Kerekeš.

„Každý jeden hosť si zaiste vážil možnosť byť opäť v spoločnosti. Ja som si napríklad v priebehu večera uvedomila, že som neurobila ani jeden záber. Bola som pozorovateľom, ktorý vnímal každý jeden moment vedome s údivom a vďačnosťou, že som mohla byť tohto celého súčasťou,“ doplnila Lucia Medveďová.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album študenti 4.A