V Zacharovciach majú nový chodník, postaviť by chceli aj rozhľadňu

Obecný úrad v Zacharovciach

V obci Zacharovce využívajú opravený chodník, ktorý vedie naprieč obcou. Dokončili ho na jeseň. V obci s približne 500 obyvateľmi bezpečne spája najdôležitejšie miesta. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížila starostka Ružena Gembická, robili ho na etapy a tú poslednú dokončili na eseň. „Chodník je zo zámkovej dlažby z dolného konca až po horný koniec a cintorín. Naši obyvatelia sa tak vedia bezpečne dostať do obchodu, aj na obecný úrad či autobusovú zastávku po zrekonštruovanom chodníku. Bol už v zlom stave a teraz vyzerá aj lepšie,“ podotkla. Podľa starostky cena posledného úseku bola viac ako 30 tisíc eur a finacovali ju z vlastných zdrojov.

V obci majú v pláne postaviť aj rozhľadňu. Postaviť ju chcú na kostolnom briežku pri obecnom úrade s výhľadom aj na Rimavskú Sobotu. „Vedeli by sme na ňu aj dozrieť. Zaujímavá by bola aj pre domácich, ale aj pre návštevníkov. Vedie sem cesta a je tu aj parkovisko,“ povedala starostka. Výška investície bola odhadnutá na 40 tisíc eur a prostredníctvom Miestnej akčnej skupiny MAS Malohont by chceli práce refundovať vo výške 15 tisíc eur. „Je to na PPA, ešte ale nie je skontrolovaná žiadosť,“ vysvetlila.

Zacharovce

Rozhľadňa by mala mať okolo 12 metrov. Neďaleko je postavený kostol, ten je národnou kultúrnou pamiatkou. „Museli sme prispôsobiť výšku rozhľadne požiadavkám pamiatkarov. Nemôže byť vyššia ako najvyšší bod strechy kostola. Nakoľko by bola rozhľadňa na kopci, tak postačuje aj taká výška,“ uzavrela Gembická.

Zacharovce

V obci majú stredoveký kostol z 15. storočia. V Zacharovciach sa traduje, že v ňom bol pochovaný jeden z husitských vodcov. Bojovať mal pred 500 rokmi v bitke pri Lučenci. Neďaleko nad obcou v kopci je ohnisko s pekným výhľadom do doliny.

Zdroj: vobraze.sk