V Tornali otvorili atletickú dráhu Dionýza Szögediho

Minulý týždeň otvorili a odovzdali do užívania atletickú dráhu Dionýza Szögediho v Tornali. Atletický ovál s tromi dráhami v dĺžke približne 300 metrov, vrchársky sektor a doskočisko pre skok do diaľky vybudovali za necelý rok s finančnou podporou Fondu na podporu športu vo výške 100 tis. eur a tiež z mestského rozpočtu. Realizácia ihriska stála okolo 200 tis. eur. Následná výstavba a obnova okolitých chodníkov mesto vyšla ešte okolo 50 tis. eur. Slávnostné odovzdanie bolo v rámci osláv dní mesta.

Športovisko sa nachádza v areáli ZŠ Pavla Jozefa Šafárika na Škultétyho ulici a užívať si ho budú nie len žiaci tejto školy ale aj široká verejnosť, predovšetkým občania mesta. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili okrem primátorky Eriky Győrfiovej aj bývalá primátorka Anna Szögedy. Medzi hosťami rezonovalo meno Jozefa Plachého najúspešnejšieho slovenského atléta, účastníka štyroch letných olympijkych hier, desaťnásobného federálneho šampióna v behu na 800m a dvojnásobného na 1500m, Petra Korčoka prezidenta Slovenského atletického zväzu, zároveň viceprezidenta Slovenského olympijského výboru a bývalého športovca, ktorý sa venoval chodeckým pretekom. Menovaný sa zúčastnil troch olympijských hier. Medzi čestnými hosťami športovcami boli ďalej sestry Velďákové Jana a Dana, Pavel Pankuch niekoľko násobný majster republiky vo vrchu guľou a v hode diskom ako i ďalší hostia.

Slávnosť bola hodná týmto zvučným menám atletickej minulosti Slovenska, ako aj pamiatke Dionýza Szögediho – a to vďaka hostiteľskej škole a jej vedeniu. Szögedi je známy v meste ako bývalý učiteľ telesnej výchovy ZŠ a neskôr Gymnázia, ale aj ako niekdajší poslanec MsZ. Od roku 2016 je čestným občanom mesta Tornaľa a od roku 2019 je členom Siene slávy slovenskej atletiky. Do svojej smrti, 8. septembra 2020, bol hrdý na svoje športové úspechy. V roku 1967 v behu na 100m mal čas 10,3s a na 200m dosiahol úctyhodný výkon 21,3s. (vtedy ešte na škváre, poz red.). Na ME v Aténach v štafetovom behu na 4x100m získal bronzovú medailu a v roku 1970 sa stal majstrom republiky v disciplíne 4x100m.

„Dionýz Szögedi ozaj môže byť vzorom pre každého mladého i dospelého športovca, môže byť vzorom  pre nás všetkých„ povedala primátorka Erika Győrfiová v úvode slávnostných príhovorov a zároveň poďakovala čestným hosťom za podporu tohto diela.

„Prajem vám všetkým aby tento areál žil naďalej atletikou, aby sa tu podarilo vychovať aj nejakých reprezentantov, lebo atletika je kráľovnou športov, pomáha a rozvíja aj osobnosť športovca,“ zdôrazňoval vo svojom príhovore Peter Korčok prezident Slovenského atletického zväzu.
Jozef Plachý blízky športový priateľ Dionýza Szögediho si zaspomínal na staré časy, na zážitky, ktoré spolu prežili, na úspechy z ktorých mali spolu radosť a potešenie. „Bol to môj dobrý kamarát, bol to vysoký a silný urastený chlap, ale pritom skromný a v činoch zásadový a zodpovedný.“

Po prestrihnutí pásky za účasti čestných hostí a športovcov nasledovali malé ukážky z jednotlivých športových disciplín a činností ktoré sa môžu vykonávať na novej atletickej dráhe v Tornali. To všetko sa konalo za aktívnej účasti a asistencie prítomných slávnych športovcov.


Tornaľčania finišujú na viacerých projektoch. Opravili námestie a robia i atletický ovál

Zdtoj: Text a foto Laco Polgári, foto: mestotornala