Tornaľčania finišujú na viacerých projektoch. Opravili námestie a robia i atletický ovál

V Tornali je koniec roka nahustený finalizáciou niekoľkých investičných akcii. Po nedávnom otvorení nového obchodného centra dali do užívania vynovenú severnú časť Hlavného námestia. Vznikli tu nové parkoviská aj zeleň, vysadené boli okrasné stromčeky a kríky. Zachovaná bola aj časť pôvodnej historickej časti v podobe bazaltových mačacích hláv.

“Dotiahli sme do úspešného konca prvú etapu rekonštrukcie Hlavného námestia. Bol to „ťažký pôrod“ vďaka byrokratickým úskaliam a zasahovaniu pamiatkárov sme museli pôvodné plány aj upravovať. Nakoniec sme to dokázali zrealizovať a odovzdať pre verejnosť. Pribudla nová komunikácia pre peších aj pre motorové vozidlá naprieč námestím smerom k železničnej stanici. Zmenil sa celkový obraz centra nášho mesta a čo je podstatné zvýšila sa bezpečnosť prehustenej premávky v strede mesta,“ povedal pre vobraze.sk viceprimátor Peter Tóth.

Intenzívne sa pracuje aj na revitalizácii vnútrobloku sídliska Stred. Investícia za takmer 800-tisíc eur zahŕňa v sebe asfaltovanie vnútorných ciest, vynovenie existujúcich a budovanie nových chodníkov, nové parkovacie miesta, vonkajší fitness, detské ihrisko s pieskoviskom, altánky, položenie zámockej dlažby na miestnom trhovisku. Pribudnú aj odstavné plochy pre smetné nádoby, zeleň i okrasné stromy. Veľká časť týchto prác je už urobená a ak počasie stavbárom bude priať do konca decembra by sa to malo stihnúť všetko dokončiť.

V areáli Základnej školy P.J.Šafárika v Tornali robia od novembra aj atletický ovál. Ide o projekt Atletickej dráhy Dionýza Szögediho – bývalého reprezentanta ČSSR a zároveň čestného občana mesta. „Zvláštnosťou tohto projektu je, že mesto na investíciu za takmer 200-tisíc eur prispieva päťdesiatimi percentami. Napriek tomu sme sa dali na to a očakávame od toho, že sa zvýši záujem o pohyb a šport v meste,“ priblížil detaily tejto investičnej akcie viceprimátor.

Bežecká dráha pribudne okolo futbalového ihriska. Jej súčasťou bude aj doskočisko na skok do výšky a diaľky, ako aj sektor pre vrh guľou. V súčasnosti prebiehajú zemné práce a terénne úpravy a na jar podľa Tótha plánujú dokončenie a položenie tartanového povrchu.

Obchodné centrum v Tornali otvoria tento týždeň

Zdroj: Ladislav Polgári