V R. Sobote vysadili kvetinovú výzdobu. Platany pred poštou prinášajú reálne tieň + foto

Technické služby mesta Rimavská Sobota aj tento rok vysadili v meste kvetinovú výzdobou. Približne päťtisíc kvetov pribudlo vo viacerých lokalitách i námestiach, kvety sú v drevených črepníkoch či kruhových objazdoch, o ktoré sa TSM starajú. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil Attila Šimko, ktorý je poverený vedením TSM Rimavská Sobota, kvetinová výzdoba bola zakúpená v rovnakom množstve ako minulý rok. Vsadili na osvedčené kvety ako pilea, ľadovky, pelargonie, či begónie, ale aj na nové druhy rastlín z kvetinárstva v Ožďanoch. Ide o mini dálie, chryzanténovky či klinčeky. Tie sú napríklad v drevených vázach na Ulici SNP, na Hlavnom námestí, pri Dome textilu, či na kruhovom objazde na Malohontskej ulici. Práve ten v strede Attila Šimko zaradil medzi najkrajšie a najpestrejšie zdobené.

„Pracovníčkam TSM sa podaril pekne vysadiť aj menší vyvýšený kruh za poštou,“ priblížil. Je v ňom zasadená pílea, klinčeky, ľadovky či americké sedmokrásky. Podobne kvetinová výzdoba je aj na Námestí Š. M. Daxnera, Námestí M. Tompu, pri pamätníku holokaustu či pri pomníku Červenej armády, kde je okolo 600 kvetov. 

Stĺpy pouličného osvetlenia, ako aj okná radnice zdobia pelargónie. Ako minulý rok, aj tento je vyzdobený aj kruh za vstupom v rekreačnej oblasti Kurinec-Zelená voda. Tu použili štyri druhy (dvojzub, netýkavka, pílea, chryzantémovka) v množstve asi 800 kusov. 

Hlavné námestie a kandelábre pouličného osvetlenia sú zdobené tradične ťahavými muškátmi. Niektoré kruhové objazdy podľa Šimka nemajú až takú pestrú výzdobu, napríklad pri Lidli sú v strede vysadené cibulky kvetov pod názvom kány. „Tie cibuľky na zimu odkladáme a sadíme ich nanovo. Sú to vysoké a červené kvety v strede kruhu, ktoré kvitnú pozdejšie v lete. Na okolí je vysadená tráva,“ vysvetlil s tým, že sa v rámci finančných možností snažia všade niečo pekné nasadiť a rozmiestniť, aby stále niečo kvitlo. Ak podotkol, niekde kvety nesadia vôbec, nakoľko v minulosti napríklad pri bývalej Hypernove dochádzalo ku krádežiam kvetov.  

Námestie pred poštou, kde verejnosť v lete reklamovala po ukončení rekonštrukčných prác tieň, sa tento rok zazelenalo. Niektoré vysadené platany tak pri lavičkách tentorkát už toto leto poskytujú reálne tieň. Medzi najväčší projekt minulého roka bola zaradená výsadba nových stromov na Gorkého ulici. Došlo tu k revitalizácii aj chodníkov a staré tuje tu nahradili alejou katalpy bignóniovej, podobnej stromom na Hlavnom námestí. „Zatiaľ majú malé hlavičky, ale ešte vyrastú a budeme ich strihať, ako tie na námestí,“ avizuje poverený riaditeľ TSM. 

Podotkol, že vplyvom počasia začala tento rok všetka zeleň ešte skôr rásť a kvitnúť skôr o dva-tri týždne. „Trávu sme začali kosiť už 15. apríla a predtým len začiatkom mája,“ poznamenal. Skôr kvitli, ale aj odkvitli napríklad japonské čerešne na Námestí Š. M. Daxnera. V plnom kvete však boli o pár dní menej, ako po minulé roky, ako aj v porovnaní s čerešňami za poštou a budovou Čierneho orla. Celkovo podľa Attilu Šimka veľmi dlho nevydržia kvitnúť, trvá to vyše týždňa v závislosti od počasia. Tie za poštou vydržali najdlhšie a vplyv na to má podľa neho menej slnka. „Tieto na Jánošíkovej ulici nedostávajú ranné slnko a pomalšie rozkvitajú, vydržia tak o niečo dlhšie,“ dodal.