V R. Sobote stúpnu dane z nehnuteľnosti i poplatok za komunálny odpad

Obyvatelia R. Soboty zaplatia v budúcom roku viac na daniach z nehnuteľností, vzrastie aj poplatok za komunálny odpad. Na utorňajšom rokovaní mestského zastupiteľstva o tom rozhodli mestskí poslanci.

Ako v diskusii uviedol vedúci ekonomického odboru na mestskom úrade Miroslav Bielak, dôvodom zvýšenia dane z nehnuteľnosti je výpadok na podielových daniach (250 tisíc eur), inflácia a aj povinné zvyšovanie miezd zamestnancom, v dôsledku čoho bude v roku 2024 chýbať v bežnom rozpočte 1,4 milióna eur.

Ročná sadzba dane za stavebný pozemok sa zvýši v R. Sobote z 0,66 percent na 0,86 percent. Pre stavby na bývanie sa daň zvýši z pôvodných 26 centov za m2 na 34 centov. Ročná sadzba dane za byt bola ako v prípade stavieb zvýšená z 26 centov za m2 na 34 centov. Za 65 m2 podlahovej výmery bytu bola v tomto roku daň vo výške 16, 9 eur, na budúci rok sa zvýši na 22,1 eur.

Bielak ďalej informoval, že napriek zložitej situácii a potrebe sanovať obrovský výpadok v rozpočte sa zvyšovanie dane z nehnuteľnosti nedotkne seniorov nad 70 rokov a ZŤP občanov. V budúcom roku sa im totiž zvýši úľava na dani na 60 percent a podľa slov vedúceho ekonomického odboru budú mať nižšie poplatky za daň z nehnuteľnosti. Zvýšením sadzieb nehnuteľností očakáva samospráva, že do mestskej pokladne dostane naviac približne 240 tisíc eur.

Od nového roka v R. Sobote stúpne aj poplatok za komunálny odpad. Základná sadzba sa zvyšuje z 35 na 39 eur, občania nad 65 rokov a ZŤP budú po novom platiť 33,10 eur. Dôvodom zvýšenia poplatku sú každoročne narastajúce náklady na uloženia odpadu na skládkach a tiež navýšenie zákonných poplatkov za uloženie odpadu.

Poslanci na mestskom zastupiteľstve okrem iného schválili aj štvrtú zmenu rozpočtu. Tiež hovorili o mestskej galérii, ktorú Mestské kultúrne stredisko navrhuje z dôvodu úsporných opatrení presťahovať z priestorov na Hlavnom námestí do Domu kultúry. V tejto súvislosti primátor mesta Jozef Šimko povedal, že z dôvodu, že sa Dom kultúry má v budúcom roku rekonštruovať, na čo získala samospráva dotáciu vo výške 3,7 milióna eur a v letných mesiacoch bude kvôli tomu budova zavretá, rozhodli sa, že galériu nechajú funkčnú a nájdu osem až desať tisíc eur na jej vykurovanie. „Galéria zostane na Hlavnom námestí do doby, kým sa Dom kultúry nezrekonštruuje,“ ubezpečil primátor.

Zdroj: vobraze.sk