V Čerenčanoch sa zabávali, varili, aj pokrstili knihu miestnych nárečí od výtvarníka Bárdiho

V obci Čerenčany sa počas víkendu zabávali. Okrem domácich obyvateľov prišli na Deň obce aj Soboťania a ľudia z okolitých dedín. Veľkým lákadlom v sobotu dopoludnia bolo vystúpenie pre deti Sranda Banda, ktorí zabávali najmladšie publikum takmer hodinu. Bolo to veľmi pekné a bolo tam plno rodičov s deťmi. Prekvapila ma návštevnosť,“ povedala pre vobraze.sk starostka obce Zuzana Študencová. Deti mali podľa nej radosť aj z peny, ktorú im prišli urobiť hasiči ku Dňu detí. 

Mali aj osem tímov, ktoré súťažne varili kotlíkové špeciality. Guláše, kapustnice, zajačí perkelt a bolo aj sladké múčne jedlo s jahodovým prekvapením. Vyhral tím z Kružna. 

Súčasťou osláv bol aj krst knihy Nárečie v obci Čerenčany, alebo Radosť z poznania tohto nárečia. Vydala ju obec. Krstilo sa drevenými písmenkami. Toto nárečie je charakteristické zmäkčovaním, „šoká sa“. Jej autorom je výtvarník Miroslav Bárdi a pomáhala mu jeho manželka Marianna Bárdiová, ktorá bola riaditeľkou Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici.

Knihu Nárečie v obci Čerenčany, alebo Radosť z poznania tohto nárečia krstili drevenými písmenkami.

„Domáci ju dostanú na obecnom úrade zadarmo. Autor knižky ju aj veľmi pekne ilustroval. Prišiel za nami, že si pamätá veľmi veľa slov a chcel by ich zachovať,“ hovorí starostka, ktorá ocenila jeho iniciatívu. Miroslav Bárdi sa narodil vo Veľkých Teriakovciach a slová si pamätá ešte z čias, kedy trávil detstvo v neďalekých Čerenčanoch. Študoval na katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty, kde aj pôsobil ako vysokoškolský pedagóg. Jeho obrazy sú v zbierkach galérií, múzeí, kultúrnych inštitúcií a  v súkromných zbierkach na Slovensku i v zahraničí. Za prácu v oblasti výtvarnej kultúry získal niekoľko ocenení.

V sobotu popoludní boli pozvaní hostia, starostovia a potom sa začal program. Vystupoval tradične Ženský spevácky súbor Čerenčianka, FS Hájik a aj dospeláci z FS Háj. Zábava bola až po polnoci ukončená. „Som veľmi rada, že prišlo tak veľa mladých ľudí, aj keď naokolo sa v obciach hovorí, že obyvateľstvo starne. Atmosféra bola super. Naučili sa, že keď sa niečo deje, tak do Čerenčian sa oplatí prísť,“ zhodnotila Zuzana Študencová. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: Monika Kováčiková, Marianna Bardiová a Ivan Stankovič