Tradície mesta Poltár ožívajú, GombovecFest sa vracia

Začiatkom septembra Poltár opäť ožije. Poltárčania i návštevníci sa môžu tešiť na GombovecFest plný bohatého kultúrneho programu, ale aj obľúbený jarmok. Vystúpi Vidiek a množstvo ďalších zvučných slovenských kapiel.
Mesto Poltár si pripravilo program pre všetky vekové kategórie. Moderátorskú taktovku bude držať známy Matej Martinček z Rádia Fresh. „GombovecFest je jedinečným podujatím, ktoré zdôrazňuje a oživuje bohatú kultúru mesta a jeho tradičné hodnoty,“ informoval primátor mesta Peter Sitor. Ako ďalej uviedol, počas neho sa miestne kultúrne dedičstvo stáva živým a prístupné pre návštevníkov tohto podujatia. Mesto otvorí svoje brány 8. a 9. septembra (piatok a sobota) a v dvojdňovom programe priblíži slovenské zvyky a vlastnú kultúru všetkým prítomným. „V súčasnosti je slovenská kultúra ovplyvnená globalizáciou a modernými trendami, čo sa prejavuje takmer vo všetkých oblastiach. Slovenská kultúra, aj národ majú bohatú históriu a tradície, ktoré by bola škoda si nechať vziať, preto si ich treba pripomínať, práve podobnými podujatiami,“ ozrejmil primátor.

Hneď prvý deň sa bude niesť v duchu slovenského folklóru a tradícií mesta Poltár. Vystúpenia a prezentácie budú zamerané na oživenie starých piesní, tancov a remeselníckych zručností. Samospráva si pripomenie 10. výročie vzniku DFS Kukučky. Po nich budú v programe nasledovať Poltarica, FS Bystrina, Juraj Krahulec s manželkou a OZ Hráči. Večerné hodiny budú patriť folklórnym súborom Kokavan a Podpoľanec. Na záver večera sa predvedie domácim dobre známa skupina Diamond z Poltára.

V sobotu sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenie detí a žiakov zo Základnej umeleckej školy, FS Slniečko a spevokol Fialočky. Počas soboty budú pripravené trhy, kde si prítomní môžu zakúpiť rôzny tovar a predmety od lokálnych a slovenských výrobcov, či ľudovoumelecké predmety. Pochutnať si budú môcť na miestnych špecialitách aj tradičných jedlách. „Aj tento rok sa pokúsime uvariť tie najchutnejšie gombovce v širokom okolí,“ priblížil primátor Poltára. Na deti čakajú kolotoče, skákací hrad a ďalšie atrakcie. Prezentáciu tvorivých a pohybových aktivít najmenších zabezpečí OZ Kormidlo a zabaví ich aj Divadielko „Lenka“. Zábavu sľubuje aj Teatrobus.

Od 15.30 hod. „sa rozbehnú“ koncerty hudobných skupín. Svoje najväčšie hity zahrá Lojzo, „vypaľováky“ jednej z najväčších slovenských skupín predvedie Elán tribute. Rockovú smršť o 18.30 hod. zasa „odpáli“ Kabát revival. Headlinerom sobotného večera bude kapela Vidiek známa vďaka piesňam ako Vidiečan, Nechajte si ju, Tisíc divov, Rudy a Hilda. Na hudobnej scéne funguje už 36 rokov. Na tých, ktorým je to stále málo, čaká osvedčená párty Rádia expres a nočná diskotéka s najväčšími hudobnými songami.

„Verím, že podujatie odprezentuje mesto a ľudí autenticky a občania sa zabavia. Touto cestou chcem všetkých pozvať do Poltára,“ dodal primátor na záver. Vstup na všetky vystúpenia a koncerty majú návštevníci zdarma.

Program GombovecFestu v Poltári:
piatok 8. september:
14:30 Slávnostné otvorenie GombovecFestu 2023, udelenie najvyšších ocenení mesta
16:00 FS Kukučky a FS Poltarica
17:00 FS Bystrina
18:00 Juraj Krahulec s manželkou
18:30 OZ Hráči
19:00 FS Kokavan
20:00 FS Popoľanec
21:00 Skupina Diamond z Poltára

sobota 9. september:
11:00 Základná umelecká škola v Poltári
12:00 FS Slniečko
13:00 skupina Fialočky
14:00 Divadielko „Lenka“
15:30 Lojzo
17:00 Elán tribute
18:30 Kabát revival
21:30 skupina Vidiek
22:30 Rádio Expres párty

Zdroj: tlačová správa, Jozefína Očenášová – kancelária primátora mesta Poltár