Technické služby v Hnúšti stále nemajú riaditeľa. Michal Slatinský označil situáciu za divokú

Hnúšťa Mestský úrad

Riaditeľ Technických služieb mesta Hnúšťa Michal Slatinský bol odvolaný v decembri minulého roka. Poslanci ho odvolali z funkcie na návrh vedenia mesta. To nebolo spokojné s fungovaním a vývojom situácie v príspevkovej organizácii, ako aj s prehlbujúcou sa stratou. Jedným z dôvodov, prečo k tomu podľa návrhu primátora Romana Lebedu došlo, bolo nezvládnutie tvorby stratégie riadenia ľudských zdrojov (personálna oblasť), a to napriek podľa neho aktívnej podpore zo strany zriaďovateľa a zamestnávateľa. Navyše, za 1,5 roka funkcie riaditeľ neprijal žiadne opatrenia v súvislosti so zefektívnením a zoštíhlením prebujnenej organizačnej štruktúry, čo má mimoriadne negatívny dopad na rozpočet mesta.

„Je to trošku divoké a je tu veľa takého, by som povedal, veľa politického boja. Ja som ja a nikto iný. Mrzí ma, čo sa stalo. Práce tam bolo veľa,“ povedal pre vobraze.sk bývalý riaditeľ Michal Slatinský, podľa ktorého sa nedá robiť tak, že niekto diktuje ako majú robiť, alebo čo nemajú robiť.

„Nemá to tak význam,“ skonštatoval a poukázal na nejednostnosť mestského úradu v Hnúšti, ako aj poslancov. Ako poznamenal, bolo mu vytknuté, že neurobil nič pre smetisko. „Namiesto pokuty 120-tisíc eur sme dostali len 5-tisíc eur. Ja som tam bol riešiť problémy aj s jedným zamestnancom. Vo vedení nevedeli, ako sa diali veci, neboli tam,“ podotkol s tým, že nastupoval za podmienky, že má zabezpečovať likvidáciu komunálneho odpadu, a že smetisko bude pokračovať ďalej, pritom len pol roka musel riešiť problémy s úpravou kompaktora a uzatváraním smetiska.

„Rapídne sme pritom obmedzili vývoz, čo sa nemá dávať na smetisko. Obmedzili sme aj okolité obce a ich objednávky na vývoz smetí boli zrušené. Stratili sme tak obchodnú činnosť a tým pádom aj príjmy zišli z vyše 300-tisíc len na 80-tisíc eur,“ poznamenal Slatinský. 

Technické služby mali pritom 31 ľudí aj s ním. Návrhy ako ušetriť boli znížiť ich počet asi o desať. „Ťažko niečo robiť, keď nemáte osadenstvo na príslušnú činnosť. Buď chceme podnikať, alebo chceme zabezpečiť to, na čo boli TS v Hnúšti vytvorené, a to sú služby mesta,“ zdôraznil Slatinský. 

Náhradný termín pre výberovú komisiu

Riaditeľ skončil k 31. januáru 2022. O funkciu riaditeľa Technických služieb mesta Hnúšťa prejavili záujem vo výberovom konaní dvaja uchádzači, Eduard Klember z Hriňovej a Igor Daňko z R. Soboty. Ako pre vobraze.sk priblížila poslankyňa mestského zastupiteľstva Danka Kiráľová, prvá komisia mala byť zložená z pätnástich členov, no keď malo dôjsť k samotnému výberovému konaniu, tak neprišli všetci.  „Ukázalo sa, že v tejto dobe je problém s takým počtom ľudí. Na mimoriadnom zasadnutí potom bola vymenovaná nová komisia,“ poznamela s tým, že bol znížený počet členov na sedem a výberové konanie bude začiatkom apríla. Vedením TS bol poverený Pavel Polčáni.

Riaditeľ Technických služieb mesta Hnúšťa po vyše roku vo funkcii končí

Zdroj: vobraze.sk