Situácia v mestách a obciach sa zhoršuje. Vyzvali ich na štrajkovú pohotovosť

Finančná situácia miest a obcí sa zhoršuje. Čerpanie eurofondov sa nezlepšilo a niektoré zákony sú chaotické a narýchlo prijaté. Zástupcovia samospráv na to poukázali na mimoriadnom sneme Združenia miest a obcí (ZMOS). Delegáti preto vyzývajú samosprávy, aby vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Vlajky budú mať úrady stiahnuté na pol žrde a od júla by mali prejsť do ostrého štrajku. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM) Marian Habovčík, samosprávy sú už teraz vyšťavené finančne.

„Stáli sme v prvej línii v prvej pomoci pri testovaní, očkovaní, pri Ukrajincoch, utečeneckej kríze,“ povedal Habovčík, podľa ktorého v krízových situáciách pomohli štátu a teraz im podkladá polená pod nohy. „Spravil z nás rukojemníkov a bankomat, že všetko máme financovať my,“ dodáva Habovčík, ktorý sa spolu s kolegami z okresu Rimavská Sobota zúčastnil aj zasadnutia ZMOSu. Poukázal zároveň aj na viacero problémových zákonov či nečerpanie eurofondov. „Zhodli sme sa už na tom aj na zasadnutí ZMOGaMu vo Veľkých Teriakovciach, požiadavky sú rovnaké aj naďalej,“ tvrdí Habovčík.

Zasadnutie ZMOGaM vo Veľkých Teriakovciach

Za najpálčivejšie spomenul prijatie novely zákona o sociálnych službách, kde majú samosprávy povinnosť prispievať neverejným poskytovateľom. „Zákon bol prijatý koncom novembra a platí aj retroaktívne dozadu pre klientov, ktorí sú už roky umiestnení v zariadeniach,“ upozorňuje Habovčík s tým, že prijatá bola aj stavebná legislatíva, ktorú odmietli, lebo je nedomyslená a chaotická, podobne ide aj o daňovú reformu či príspevky pre súkromné a cirkevné školy.

Predseda ZMOGaMu Marian Habovčík na zasadnutí ZMOS v Senci

„Počkáme do 30. júna či s nami začnú rokovať, či sa z toho dá niečo naplniť. Ak nie, tak 29. júna máme Radu ZMOSu a potom by sme riešili aj ostrý štrajk. Zapojili by sme doň aj ostatné inštitúcie a organizácie, ktoré sú nespokojné s tým, ako s nimi vláda nakladá,“ povedal predseda ZMOGaMu.

Zdroj: vobraze.sk