Rekonštrukciu MsKS v R. Sobote má robiť firma z Lučenca

Rekonštrukciu budovy Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote má zrealizovať lučenecká spoločnosť Construct. Informáciu pre vobraze.sk potvrdila Angela Záhorská, ktorá je poverená vedením MsKS. „Zmluva je účinná dnešným dňom,“ povedala. Rekonštrukčné práce zahŕňajú zateplenie opláštenia budovy, obvodových stien i strechy. Financované majú byť z prostriedkov v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR v hodnote viac ako 3,770 mil. eur. Projekt bol podporený z ministerstva dopravy. Ako Záhorská doplnila, zmluva bude zaslaná na kontrolu na ministerstvo, výsledok kontroly sa odhaduje na tri-štyri mesiace.

„Potom by sa najskôr mohlo začať s prácami,“ povedala a dodala, že pre postupnosť prác má byť v najbližšej dobe stanovený harmonogram, kde a ktorou časťou Domu kultúry začnú rekonštrukčné práce a či ovplyvnia chod MsKS. Budovu rimavskosobotského mestského kultúrneho strediska tak čaká pravdepodobne najväčšia investícia od jej postavenia. Na zníženie energetickej náročnosti multifunkčnej budovy bude mať firma 16 mesiacov, práce má zrealizovať najneskôr do konca roku 2025.

V zime by tak nemala byť v budove taká zima a v lete zas veľmi horúco. Postarať by sa o to mala rekuperácia priestorov i klimatizácia. Budova má byť odvetraná na desiatich miestach, ako napríklad hľadisko, javisko, vstupná hala, konferenčná hala či priestory detského divadla.

Klimatizované majú byť priestory foyer divadla, kancelárií či klubových miestností. Vnútorné priestory majú byť osvetlené LED svietidlami, stropnými, závesnými alebo bodovými. Ako sa uvádza v zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, pre zateplenie obvodového plášťa je navrhnutý kontaktný zatepľovací systém s izolantom z minerálnej vlny. Pôvodné veľké sklenené tabule hliníkových okien majú byť vymenené za okná s izolačným trojsklom. Plochá strecha bude kompletne zaizolovaná tepelnou izoláciou z minerálnej vlny vo vrstvách. Rekonštrukciou sa má docieliť úspora minimálne 30 percent, podľa projektu by hodnota mala predstavovať aj viac ako 60 percent. Rekonštrukcia sa podľa poverenej riaditeľky netýka napríklad sedačiek v divadelnej sále.

Zdroj: vobraze.sk