Pouličných svetiel bude menej, samosprávy musia šetriť

Počty zapálených pouličných svetiel sa znižujú. Vo viacerých samosprávach sa rozhodli šetriť. Dôvodom je výrazné zvýšenie cien elektrickej energie či plynu. K vypínaniu svetiel pristúpila už aj Rimavská Sobota. V týchto dňoch už svieti len približne každé druhé svetlo. Technické služby mesta už k vypínaniu svetiel pristúpili.

„Minulý týždeň sme na zasadnutí mestskej rady podporili návrh vedenia samosprávy na zníženie výdavkov. Kde sa dá usporiť, tak tam treba. Inak nebudeme mať toľko financií na elektrinu,“ povedal pre vobraze.sk Robert Kuvik, poslanec MsZ a člen mestskej rady. „Ceny išli o dosť hore. Nie je to dobré,“ podotkol Kuvik. Ako zdôraznil, v meste bude väčšia tma, nakoľko dochádza k vypínaniu každého druhého osvetlenia. „Na križovatkách a priechodoch sa ale určite vypínať nebude,“ dodal. Rimavská Sobota v takomto úspornom režime svietila približne pred desiatimi rokmi.

Úsporné opatrenia sa majú dotknúť aj mestského úradu, ako aj v organizácií, základných či materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rimavská Sobota.

V neďalekej obci Zacharovce zavádzajú rovnako opatrenia voči vysokým cenám elektriny. Podľa starostky Ruženy Gembickej majú zazmluvnenú Stredoslovenskú energetiku a vykazujú nárast aj v zálohových platbách a majú aj nedoplatok. „Už som to reklamovala, ale zatiaľ je to tak. Oproti plánovaným 3 600 je to 8 400 eur,“ informuje Gembická s tým, že na obecnom zasadnutí sa zhodli, že v noci budú musieť vypínať verejné osvetlenie a tým niečo ušetria. Zálohové platby sa podľa jej slov zvýšili o viac ako 100 percent.

Zdroj: vobraze.sk