Poniektorým v R. Sobote chýba oficiálne miesto na smútočné oznámenia

V Rimavskej Sobote chýba dôstojné oficiálne miesto, vytvorené samosprávou, kde by boli umiestňované smútočné oznámenia o zosnulých občanoch. Na dvoch posledných zasadnutiach mestského zastupiteľstva (MsZ) v tejto záležitosti interpeloval poslanec Ivan Hazucha.

„Viacerí občania ma oslovili, aby mesto, respektíve mestský úrad, vyhotovil a umiestnil tabuľu, kde by boli oznamy o zosnulých občanoch mesta. Niekde na vhodnom verejnom priestranstve, dobre prístupnom a zároveň aj dôstojnom,“ načrtol poslanec na aprílovom zasadnutí. Na ďalšom rokovaní mestského parlamentu koncom mája interpeláciu zopakoval, keďže ľudia ho podľa jeho slov s uvedenou požiadavkou opätovne oslovujú. „Chcú mať takúto tabuľu a mať ju mestskú. Skúsme sa nad tým zamyslieť a hľadať cestu, ako by sa to dalo,“ poznamenal Hazucha a doplnil, že táto záležitosť by sa dala zahrnúť napríklad do rozpočtu na rok 2023.

Takzvané parte sú síce vyvesované napríklad pri kvetinárstve neďaleko tržnice, ale podľa Hazuchu sa po pracovnej dobe a cez víkendy odkladajú z verejného priestranstva preč. „Nie je potom miesto, kde by si to starší ľudia na svojich prechádzkach poobede, alebo cez víkend mohli pozrieť. Určite by sa také miesto dalo nájsť niekde pri kostole na Hlavnom námestí, prípadne pri kultúrnom dome. Je tam dostatok zelene, kde by sa to dalo nainštalovať,“ podotkol Hazucha s tým, že podobné miesta sú vytvorené aj v iných mestách. „Možno by ľudia časom prirodzene prešli k oznamovaniu takejto udalosti mestskému úradu a nie cez kvetinárstvo či niekoho iného,“ dodal.

Podľa primátora Jozefa Šimka však táto záležitosť nie je úplne jednoduchá a mesto ju už v minulosti presadzovalo. „Veľa ľudí zaujíma, kto umrel a kedy sa môžu dôstojne rozlúčiť s kamarátom, priateľom, známym. Bohužiaľ, zákon nám to v niektorých veciach nedovoľuje, pretože ak príbuzní zosnulého nesúhlasia, nemôžeme parte vyvesiť. Neviem, akou formou to vyriešiť,“ konštatoval. Podčiarkol však, že zoznam zosnulých je zverejnený v mestskom cintoríne.

Ako primátora doplnila poslankyňa Erika Juhászová, v rimavskosobotskom Dome smútku sa pozostalých pýtajú, či súhlasia s vyložením parte a rovnako by sa to dalo riešiť aj pri smútočných oznámeniach v centre mesta. „Takže by sa nič neporušovalo,“ povedala.

Smútočné oznámenia sú v rámci Rimavskej Soboty v súčasnosti umiestňované na dvoch miestach. Ide o už spomínanú tabuľu pri kvetinárstve neďaleko obchodného centra RSPark a výklad pánskeho holičstva na Ulici SNP.
Druhá uvedená lokalita je pre parte typická už celé desaťročia, avšak starší Soboťania si môžu pamätať ešte iné miesto, kde bývali umiestňované smútočné oznámenie. Bolo to v úzkom výklade niekdajšieho pánskeho holičstva na Hlavnom námestí, ktoré bolo v jednom z domov v rade smerom od Telekomu ku fare.
Okrem toho bolo v meste ešte jedno podobné miesto, na stene zvonice v Tomašovej. Tam však bývali smútočné oznámenia len o zosnulých obyvateľoch tejto mestskej časti.

Zdroj: vobraze.sk