Plážové kúpalisko v Tornali je naďalej mimo prevádzky

kúpalisko Tornaľa - vizualizácia

Plážové kúpalisko v Tornali je mimo prevádzky už štyri roky. Obyvatelia v letných horúčavách márne čakajú na jeho otvorenie. Rovnako je tomu tak aj tento rok. Genézu obnovy plážového kúpaliska sleduje poslanec mestského zastupiteľstva Peter Tóth. Ako pre vobraze.sk Tóth vysvetlil, poslanci nerozhodli o zatvorení kúpaliska, ale o tom, že s okamžitou platnosťou začnú šetriť na jeho prestavbu alebo rekonštrukciu. „Vtedy sme možno naivne mysleli, že stačia nato dva-tri roky a začneme prevádzku, no netušili sme a nevideli sme tie úskalia, ktoré priam znemožnili  urýchlenie tohto procesu,“ skonštatoval Tóth. 

Občanov však tento stav však neuspokojuje, zisťovali sme tak ďalej, čo je za príčinou nefunkčného kúpaliska. „Povedal by som, slovenská skutočnosť, siahodlhé vybavovanie, byrokracia okorenená aj nepriaznivou zhodou náhod. Pár mesiacov po našom nástupe sme dali vypracovať štúdiu a následne projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu kúpaliska,“ hovorí poslanec MsZ. Projektant z Ružomberka mal vtedy navrhnúť tri bazény, dva detské a jeden relaxačný s ohrevom vody, ako aj ďalšie úpravy okolia vrátane veľkého prírodného bazéna. Práce boli navrhnuté do troch etáp. „Projekt bol odsúhlasený, ale potom sa spochybnil projektant a museli sme vypísať verejné obstarávanie na opätovné vypracovanie PD. Znova bola firma A3UM úspešná, ale už s druhým hlavným projektantom,“ hovorí. 

V roku 2021 bolo prvé verejné obstarávanie na dodávateľa stavby. Okrem spomínaných bazénov v hre bol aj prírodný bazén s piesočnatou plážou, plávajúcim hradom, s malým toboganom, mólom a plaveckými dráhami. „Už sme podpísali aj zmluvu s týmto dodávateľom, ale život to zariadil inak. Z dôvodu, že ceny stavebných materiálov enormne narástli, tento dodávateľ odstúpil od realizácie a zase sme boli na mŕtvom bode,“ vysvetľuje Tóth. 

Samospráva potom dala prepracovať projektovú dokumentáciu už s aktuálnymi cenami. V ďalšej fáze, čiže v tomto roku, bolo vyhlásené ďalšie verejné obstarávanie. Tu poslanci uvažovali aj s alternatívou, že v prípade neúspechu pristúpia iba k prestavbe starého prírodného bazéna. Tento variant preferovala aj primátorka mesta Anna Szögedi.

„Ako celok je podľa dodávateľov stavba údajne cenovo znovu poddimenzovaná. Takže sa rysuje iba prestavba starého prírodného bazéna. Ak to dobre dopadne, ešte v tomto roku by sme mohli začať práce na stavebných úpravách okrajov, chodníkov a dna, a v ďalšom roku by prišli na rad atrakcie,“ ozrejmil poslanec Tóth. Zároveň uistil, že našetrené peniaze vo výške skoro jeden milión eur sa nestratia, nakoľko sú účelovo viazané na plánovanú rekonštrukciu plážového kúpaliska.  

Stav kúpaliska pred štyrmi rokmi bol podľa Tótha katastrofálny. Plavecký 50-metrový bazén bol nefunkčný, laminátové dno popraskané, až deravé po dĺžke aj po šírke. Voda neodtekala ani z tohto a ani z prírodného bazéna.

Spustenie kupaliska v Tornali je nepravdepodobné. Nie však vylúčené

„Bočné steny prírodného bazéna boli poškodené, kamene vypadnuté, po chodníku okolo neho bolo nebezpečné  chodiť, sprchy boli v otrasnom stave, usadené bahno na dne štrkového podkladu zmútil vodu  atď. Keď sme to zhodnotili tak sme iba krútili hlavou – do technickej infraštruktúry,  do opráv sa tu roky-rokúce nič neinvestovalo. Naviac kúpalisko podľa výkazov prevádzkovateľa Mestské služby s.r.o. už viac rokov bolo značne stratové. Bolo nám jasné, že treba rázne zakročiť a urobiť zmeny,“vysvetľuje Tóth vtedajšie rozhodnutie. 

Zdroj: Ladislav Polgári, foto: mestotornala.sk