Prezidentka strávila na Gemeri dva dni. Rezonovalo viacero tém

Prezidentka Zuzana Čaputová bola na pracovnej návšteve na Gemeri. Počas dvoch dní navštívila viacero miest i obcí a stretla sa so zástupcami samospráv aj predstaviteľmi miestnych inštitúcií. Na Mestskom úrade v Tornali sa stretla s primátorkou Annou Szögedi i so starostami Mikroregiónu pri Slanej. Ako pre vobraze.sk priblížila primátorka, otvorili viacero tém a ako darček jej dali medové výrobky. Szögedi sa zaujímala hlavne o infraštruktúru. „Vieme, že prečo sa nepokračuje s výstavbou R2 od Lučenca ďalej na Košice, ale nechápeme, že sa dlhodobo ešte nebude pokračovať. V tejto náväznosti sme hovorili o turizme, ako aj o príchode investorov. Infraštruktúra súvisí so všetkým,“ povedala primátorka. Poukázala aj na elokované financie na železnice z európskych zdrojov v súvislosti s elektrifikáciou železníc, nakoľko prezidentka je environmentálnou ambasádorkou a južnou trasou smerom na Košice premáva stále dieselový rušeň.

Primátorka sa poďakovala za „balíčkový zákon“ a jeho zaslanie na Ústavný súd SR. „Lebo pokiaľ by nám, samosprávam zobrali peniaze, tak nevieme ani sľúbených 500 eur vyplatiť. Musíme to zaplatiť našim zamestnancom i v školách s originálnymi kompetenciami. Zobrali by sme to z rozvoja a nebudeme vedieť ísť do projektov a nebudú sa čerpať financie,“ vysvetlila Szögedi.

Prihovorila sa aj za rieku Slaná, na ktorej bol až deň po jej návšteve vyhlásená mimoriadna situácia. „Nechápeme to. Všetko naokolo je kontaminované. Mnohí ľudia sú odkázaní na vlastné studne a nemajú vodovod,“ priblížila primátorka s tým, že ľudia v povodí Slanej by mali mať nárok na bezplatné vyšetrenie studní, podobne ako pri Rožňave. „Je absolútne nevyhnutné riešiť vzniknutú situáciu a riešiť ju v úzkej súčinnosti štátu s aktérmi v regióne. Gemer je plný prírodného bohatstva a turistického potenciálu a nečinnosť pri riešení kontaminácie rieky môže zabiť jedno aj druhé. To si nemôžeme dovoliť,“ reagovala prezidentka na sociálnej sieti. 

Témou bola aj opatrovateľská služba. Prezidentka v Tornali navštívila aj opatrovateľky. „V ten deň, ako tu bola prezidentka, sme dostali 75 tisíc eur na pokračovanie opatrovateľskej služby,“ uviedla primátorka Tornale. Zuzana Čaputová navštívila Agentúru integrovanej starostlivosti, ktorá bola otvorená nedávno, do projektu sa zapojilo 15 obcí a opatrovatelia chodia domov za seniormi. „Je to naozaj dobrý príklad toho, ako sa to má robiť a je to príklad pre celé Slovensko. Opatrovatelia nemusia odchádzať napríklad do Rakúska ako je známy model, práve preto, že si prácu nájdu tu v regióne a za finančné ohodnotenie, ktoré je zaujímavejšie ako v pobytových zariadeniach,“ povedala počas návštevy Agentúry integrovanej starostlivosti v Tornali podľa tlačovej správy BBSK prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka navštívila aj okresné mesto Revúca a potom aj Muráň. Dvojdňovú pracovnú cestu (utorok a streda) na Gemeri zakončila prechádzkou po Národnom parku Muránska planina. „Miestni odborníci a ochranári mi vysvetlili medializovanú zonáciu. Národný park má smerovať k vyššej miere ochrany prírody a zároveň poskytovať turisticky atraktívne miesta. Turizmus je veľmi dôležitý z hľadiska perspektívy tohto regiónu. Zo všetkých strán počúvam, že záujem o Gemer, aj o Muránsku planinu stúpa. Veľmi držím tunajším ľuďom palce. Budem sa snažiť robiť všetko pre to, aby Gemer mohol primeraným spôsobom rásť, nie na úkor prírody,“ uvádza Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. 

Zdroj: vobraze.sk, TS BBSK, foto: Prezidentska kancelaria, Marian Habovčík, BBSK