Výcvik psov bude dostupný už aj v Rimavskej Sobote

„Pes je najlepší priateľ človeka“. Toto tvrdenie pozná snáď každý. Čo však v prípade, ak je plemeno, ktoré sme si vybrali, temperamentnejšie, ako sme predpokladali? Nezvládnutá výchova psa častokrát končí tak, že pes musí ísť z domu. V lepšom prípade skončí u inej osoby či v útulku. No nemusí to takto dopadnúť, ak vám s výchovou pomôže odborník. Martin Majer z MM – CANIS Service prevádzkuje kynologický klub v Lučenci. Dopyt jeho klientov, ktorí boli ochotný za ním so svojimi psami cestovať niekoľko desiatok kilometrov z dôvodu absencie takejto činnosti a osvety v Rimavskej Sobote, ho inšpiroval k založeniu klubu aj v tomto meste.

„Založiť kynologický klub v R. Sobote ma takpovediac prinútili moji klienti. Niektorí za mnou cestovali aj 50 kilometrov. Na základe ich naliehania som oslovil pár ľudí, ktorí mi odporučili, kde začať, a tak som mohol podniknúť kroky, aby som tento zámer mohol zrealizovať. Bol nám poskytnutý areál bývalého kynologického klubu UNO oproti JYSKU,“ uviedol pre vobraze.sk Martin Majer.

Výcvikový areál bude určený pre širokú verejnosť. „Každý, kto bude mať chuť cvičiť so svojím psíkom, alebo ho niečo naučiť, či len základy alebo aj niečo pokročilé, je vítaný. Výcviky budú zatiaľ prebiehať každú nedeľu v poobedňajších hodinách. Všetko však záleží od počtu záujemcov,“ upresnil Majer. Prihlásiť sa môžu majitelia všetkých druhov plemien, od yorkshirského teriéra po nemeckého ovčiaka. „S každým plemenom sa dá pracovať, a to v takom rozsahu, aby tie plemená neboli problémové, neničili majetok, nezaútočili na iného psa či človeka. Preto je dôležité naučiť ľudí pracovať s nimi. Každý človek je zodpovedný za to zviera. Aby pes nebol na záťaž, ale na prínos,“ dodal.

Výcvik je určený pre šteňatá od troch mesiacov, ale aj pre staršie psíky. „Samozrejme, práca so šteniatkami je jednoduchšia, pretože ešte nemajú zlozvyky, začíname ich tvarovať od začiatku. Pokiaľ prídu staršie psíky, záleží na tom, aké majú získané zlozvyky. V prvom rade ich treba odbúrať, a teda výcvikom budeme tvarovať ich osobnosť. Používame chuťovo – dráždivú metódu. To znamená, že psa za všetko správne a dobré odmeňujeme. Pretvárame aj problémové psy, ktoré sú agresívne, ale to je už na individuálny prístup a stretnutia, aby nedošlo k pohryzeniu iného psa,“ priblížil Martin Majer.

Slávnostné otvorenie klubu sa bude konať v nedeľu 28. augusta o 18.00 hod. v areáli bývalého klubu UNO na Ulici Hostinského, oproti JYSKU. Návštevníci sa dozvedia všetky informácie o kynológii, o priebehu a spôsobe výcviku, možnostiach prihlášky do klubu a mnoho iných užitočných informácií.

Kontaktné údaje:

  • Tel. číslo: 0902 325 519
  • Email: mmcanis.service@gmail.com
  • Facebook: MM – CANIS Service
  • Adresa: Hostinského ulica (oproti Jysku)

Zdroj: vobraze.sk, foto: Martin Majer