Vo Veľkom Blhu majú výťah za takmer 350 – tisíc eur

Vybudovanie evakuačného výťahu v zariadení DSS Femina vo Veľkom Blhu stálo Banskobystrický samosprávny kraj 345 – tisíc eur. Pre vobraze.sk to uviedla vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK Lenka Štepáneková. „Bol vybudovaný ako prvá etapa projektu požiarnej bezpečnosti stavby – kaštiela,“ dodala. V DSS Femina nemali do tohto roku žiadny výťah. „Sídli v historických priestoroch kaštieľa, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou,“ poznamenala.

Zariadenie bolo prevádzkyschopné aj bez výťahu. „Jeho vybudovaním sa však výrazne zvýšila kvalita života klientok, bezbariérovosť zariadenia a tiež bezpečnosť klientok, najmä v prípade neočakávaných udalostí – požiaru. Zvýšenie bezpečnosti bolo aj hlavným cieľom tejto investičnej akcie,“ ozrejmila Štepáneková. Ako doplnila, do nového výťahu sa zmestí šestnásť osôb, jeho nosnosť je 1200 kg.

Hovorkyňa BBSK priblížila, že toto zariadenie je určené pre osoby s duševnými chorobami a poruchami správania. „Momentálne sú prijímateľkami sociálnych služieb ženy. Kapacita zariadenia je 100 klientok. Služby poskytuje všetkým klientkám celoročnou formou pobytu,“ informovala Lenka Štepáneková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: BBSK – Marek Mačica