Slnečný kult Slovanov Sokol – posol Slnka

Pod názvom „Slnečný kult Slovanov Sokol – posol Slnka“ zorganizovalo OZ Príroda pre deti na Mojíne pri Rimavskej Sobote kultúrne podujatie. Zamerané bolo pre širokú verejnosť a na spoznávanie histórie sokoliarstva, kultu Slnka, ktorý dodržiavali naši predkovia, Slovania. Sokol bol ich posvätným, kultovým vtákom, ktorý ich ochraňoval, a ktorého si uctievali.

Bol pre nich poslom Slnka, symbolom života a nového dňa- letiac po šírej krajine s rozprestretými krídlami predstavujúc ochranné krídla nad Slovanmi, ktorými ich chránil pred všetkým zlom. Návštevníkom bola sokoliarmi 19.augusta predvedená historická ukážka, zameraná na tento kult Slnka.

Z poskytnutej dotácie boli zakúpené dva kompletné sety lavíc a 15 kusov lavičiek. Určené sú do exteriéru na kvalitné sedenie návštevníkov, počas podujatia, ako aj nasledujúcich podujatí do budúcna. Staré lavičky poznačil zub času a tieto nové sú z odolnejšieho materiálu, čím zaručujú dlhšiu životnosť a používanie. Nepriaznivé počasie by ich nemalo poškodiť tak, ako drevené lavičky, ktoré už dosluhovali a boli znehodnotené.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou BBSK v rámci VZN 25/2014, dotáciou 2500 eur.

Zdroj: Veronika Muránska, sponzorovaný článok

BBSK