V R. Sobote si znovu pripomenú výročie Novembra ´89

Paneurópsky piknik - Šopron

Ostnaté drôty, strážne veže, kontrolné stanovištia a pohraničné kontroly. Predstavovali pred viac ako 30 rokmi neprekonateľnú bariéru na ceste do západnej Európy. Jedným takýmto miestom, ktoré nesie symbol slobody a „prvého“ otvorenia brán, je aj časť hranice medzi Maďarskom a Rakúskom pri meste Šopron. Bolo súčasťou tisícok kilometrov merajúcej bariéry spojenej s Berlínskym múrom. Do histórie sa zapísalo aj pod názvom Paneurópsky piknik, kde sa začal hromadný útek občanov Nemeckej demokratickej republiky na Západ.

Na jeseň sme sa boli na toto miesto pozrieť. Prostredníctvom fotografií z pohraničného miesta môžete nahliadnuť do tejto časti dejín. Ostnaté drôty sú už len symbolom bývalej doby. V pohraničnom pásme vedie cyklocesta a lokalita patrí k turisticky navštevovaným. V strede lúky je pomník s náučnými tabuľami pripomínajúci pád Berlínskeho múru. Jednu jeho betónovú časť v uplynulých rokoch preniesli symbolicky aj na toto miesto. Pribudla aj železná stavba tesne pri hranici. Jej autor osadil za bránu niekoľko sôch a fotografií z roku 1989. Návštevníci ňou symbolicky môžu prejsť a vychutnať si pocit, aký pred rokmi zažívali prví utečenci. 

Paneurópsky piknik - Sopron

Nežná revolúcia prišla do Československa o pár mesiacov. 17. novembra si počas štátneho sviatku pripomíname už jej 32. výročie. Do Rimavskej Soboty prišla o desať dní neskôr. Jej udalosti si každoročne pripomínajú jej protagonisti na Hlavnom námestí a najnovšie aj pred Tabakovou továrňou, kde je pamätná tabuľa. Práve tu sa v novembri 89 stretli tisícky ľudí zo škôl, závodov, aby generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s vtedajším režimom. V štátnych organizáciách však v ten deň bolo zakázané zúčastniť sa tohto štrajku.

Na generálnom štrajku boli prednesené dve základné požiadavky. Zrušenie vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa, ktorú vtedy zaručovala ústava a druhou požiadavkou boli slobodné voľby. Podľa vtedajšieho moderátora Mariana Lacka, ktorý ako prvý vystúpil pred tisíckami ľudí, by spomienkové stretnutie nemali vynechať ani tento rok. Stretnúť by sa mali aj dnes o 17-tej hodine. 

Zdroj: vobraze.sk