V Jesenskom zrekonštruujú dom. Vznikne tam komunitné bývanie

podoba zariadenia podporovaného bývania v Jesenskom

V Jesenskom vznikne zariadenie podporovaného bývania pre dvanásť klientok. Banskobystrický samosprávny kraj získal z Plánu obnovy a odolnosti na rekonštrukciu tamojšieho domu celkom 930 122 eur. Pre vobraze.sk to povedala vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková. „Momentálne sa pripravuje verejné obstarávanie na realizátora rekonštrukcie. Rekonštrukcia môže začať až po vykonaní verejného obstarávania a podpísaní zmluvy o dielo, ostatné povolenia sú vybavené,“ dodala.

Hovorkyňa BBSK uviedla, že predpoklad trvania rekonštrukčných prác je približne pätnásť mesiacov. „Zariadenie môže byť uvedené do prevádzky až po jeho skolaudovaní, predpoklad je koncom roka 2025,“ informovala Štepáneková. Poznamenala, že zo získaných zdrojov (930 122 eur) sa zariadi aj jeho interiér.

Lenka Štepáneková už vlani v lete pre vobraze.sk uviedla, že zariadenie podporovaného bývania v Jesenskom bude organizačnou súčasťou Zariadenia sociálnych služieb Femina vo Veľkom Blhu. Odtiaľ tam prejde dvanásť klientok. Naznačila, že plánový počet zamestnancov v Jesenskom je päť. „Buď to budú zamestnanci, ktorí momentálne pracujú vo Veľkom Blhu, prípadne to budú noví zamestnanci – toto zatiaľ nie je rozhodnuté, nakoľko sa bavíme o predpokladanom začiatku prevádzky koncom roka 2025,“ uviedla aktuálne hovorkyňa BBSK.

Kúpa domu, ktorý čaká rekonštrukcia, sa zrealizovala podľa vyjadrenia Štepánekovej v roku 2021. Pripomenula, že Zariadenie sociálnych služieb Femina – Szociális Szolgáltatások Intézménye Femina je umiestnené v historickom kaštieli, ktorý nespĺňa súčasné štandardy. „Tie sú nevyhnutné pre poskytovanie kvalitných sociálnych služieb. Toto zariadenie sa bude postupne celé deinštitucionalizovať, to znamená, že existujúce klientky budú postupne prechádzať z inštitúcie do komunitných sociálnych služieb, ktoré sa budú postupne budovať. Prvé nové komunitné bývanie vznikne v obci Jesenské,“ ozrejmila hovorkyňa BBSK. Ďalšie zariadenie by mohlo vzniknúť v Širkovciach, kde sa našiel na to vhodný pozemok.

Zdroj: vobraze.sk