Turisti dokončili prechod Cesty Márie Széchy

Rimavskosobotskí turisti dokončili počas víkendu diaľkový pochod Cesty Márie Széchy medzi Fiľakovom a Rimavskou Sobotou. Prejsť sa po historických chodníčkoch Márie Széchy im trvalo okolo 8 hodín a mali aj niekoľko občerstvovacích zastávok. Podľa ich vyjadrení im počasie vyšlo aj napriek občasnému dažďu. „Hneď na začitku sme čakali asi hodinu vo Fiľakove, lebo pršalo. Inak vždy, keď začalo pršať, tak sme stihli prísť pod nejakú striešku,“ pochvaľovali si načasovanie turisti. Keďže ide o časť, ktorá je menej využívaná, v niektorých úsekoch použili aj mačetu na spriechodnenie a upravenie zarastajúcich častí.

Medzi zaujímavosti trasy patrí hrad vo Fiľakove a radar Veľký Bučeň. Ide o najvyšší vrch severnej časti Cerovej vrchoviny. Viditeľný je z diaľky, má vyše 500 mnm. Vidíme ho aj z Rimavskej Soboty, ide o najrozsiahlejší relikt bazaltového vulkanizmu v tejto oblasti.

Išlo pritom o časť trasy, ktorá je menej náročná v porovnaní s tou spred dvoch týždňov. Turisti vtedy prešli z Muráňa do Rimavskej Soboty a zdolali tak vyše 50 kilometrov.

Desiatky rokov bola táto hradná cesta, ktorá spája Muránsky s Fiľakovským hradom, zimnou bežkárskou udalosťou. Avšak posledné roky museli prejsť na pešiu turistiku, ktorú v súčasnosi prebrali už mladší organizátori. Má približne 90 kilometrov. Mária Széchy je považovaná za hrdú bojovníčku, známu svojou krásou aj ako Muránska Venuša, ktorá bola najvýraznejšou postavou dejín hradu Muráň.

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: archív Jozef Szabó