Pri Lučenci usmrtia tisícky ošípaných. Dôvodom je AMO

Veľká tragédia pri Lučenci. Nákaza afrického moru ošípaných sa šíri vo veľkochove pri Lučenci. Ako pre vobraze.sk dnes popoludní potvrdil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, kvôli ďalšej nákaze u ošípaných musia usmrtiť tisícky ďalších ošípaných. „Zajtra bude vydané rozhodnutie a od stredy sa odporážajú,“ uviedol Bíreš s tým, že ide o približne sedem tisíc kusov, je to veľká tragédia, ktorá u nás nemá obdobu.

Nákazu v komerčnom chove ošípaných (Družstvo Agrospol Boľkovce) diagnostikovali pred týždňom. Išlo o prvé potvrdenie afrického moru u domácich ošípaných v roku 2021. Podozrenie na túto nákazu bolo vyslovené súkromným veterinárnym lekárom 20. júna na základe klinických príznakov, ako je znížený príjem krmiva, malátnosť, hnačky, sťažené dýchanie, krvavý výtok z nosových otvorov, cyanóza kože, vysoké horúčky. Samotné ochorenie bolo najskôr lokalizované len v jednej hale a z toho dôvodu ostatné priestory boli uzavreté a zvieratá boli pravidelne klinicky aj laboratórne testované.

Podľa Bíreša už v priebehu minulého týždňa robili testy asi na stovke ošípaných z chovu, kde sa nákaza vyskytla a všetko bolo negatívne. V piatok však uhynula prasnica v inej sekcii, ako boli prvé prípady a je pozitívna. „To znamená, že vírus cirkuluje už aj medzi ostatnými zvieratami. Keby sme ich nechali, tak sa budú tak-či tak trápiť, lebo za krátku dobu uhynú všetky. Tam nie je riešenie,“ skonštatoval ústredný riaditeľ ŠVaPS.

Nákaza sa podľa jeho slov rozšírila z diviačej zveri, u ktorej bol potvrdený africký mor. „Hlavne v okolí farmy je veľa uhynutých diviakov pozitívnych na mor. To je zdroj nakazenia. Je to naozaj hrozné aj pre chovateľa a aj pre nás, že to musíme odporážať,“ zdôraznil. Uhynuté zvieratá budú odvezené do kafilérie. K najhoršiemu možnému variantu zavlečenia moru do veľkochovu došlo aj napriek tomu, že na družstve dodržiavali prísne opatrenia. Nebezpečnú nákazu z uhynutého zvieraťa v prírode môže preniesť hmyz aj hlodavec.

Príslušná RVPS Lučenec už minulý týždeň prijala opatrenia v zmysle platnej legislatívy, vrátane zákazu presunov ošípaných z ohniska, a stanovenia ochrannej 3 km zóny a 10 km pásma pozorovania.

Zdroj: vobraze.sk, Štátna veterinárna a potravinová správa SR, reprofoto TV JOJ