Povodeň a 300-ročnú vodu v R. Sobote zachytil na fotografiách

Mnohí ľudia si túto udalosť pamätajú ešte ako deti, niektorí len z rozprávania. Povodeň v roku 1974 však ostala silnou spomienkou pre ľudí v povodí rieky Rimava. Na zachovaných fotografiách tieto udalosti v Rimavskej Sobote zachytáva Jozef Tokár, dlhoročný fotograf a osvetový pracovník. „Tri dni a dve noci trvala povodeň. Aspoň tak sme na ňu spomínali. Veľa pršalo, až hrozilo pretrhnutie hrádze s pitnou vodou v Klenovci. Veľmi sa vtedy o tom nehovorilo,“ začína rozprávanie Tokár. K udalostiam došlo v druhej polovici októbra.

Povodeň si vyžiadala aj obeť. Podľa jeho slov silný prúd vody pri Tisovci strhol furmana aj s vozom a koňmi. „Myslím, že ho potom našli niekde pri Rimavskej Sobote,“ dodáva.

Pri povodni pomáhali vojaci, sovietski aj československí, ale aj hasiči na člnoch. V problémových častiach používali obojživelníky a nákladné autá, aby ľudí dostali zo zaplavených častí mesta. Voda v R. Sobote siahala až na Jánošíkovú ulicu ku terajšej budove Čierneho orla. Voda natiekla aj do potravín Jednota, čo vidno aj na fotografii.

Podobne na tom bolo aj najbližšie sídlisko. „Predavačky vykladali tovar, aby zachránili čo sa dalo. Voda tam bola asi po kolená,“ spomína Tokár, podľa ktorého bolo nebezpečné chodiť aj cez most do Tomašovej, lebo bol zaplavený. „Pretrhlo sa aj telefonické spojenie s Tomašovou,“ spomína Tokár. Aby mohla voda viac odtekať, vojaci vyhodili hrádzu za železničným mostom. „Vyzeralo to tam, ako more, toľko tam bolo vody potom,“ poznamenal.

Povodeň bola aj v roku 1978. Z nedávnej histórie si spomíname aj povodeň v roku 2010, kedy hasiči museli vrecovať časť brehu pri bývalej Hypernove v R. Sobote. Problémy v tom roku trápili aj Hnúšťu či Blžskú dolinu, kde došlo v súvislosti s výdatnými dažďami k vybreženiu riečky Blh. Pomáhala aj armáda. Súčasný stav rieky si môžete pozrieť vo videu. R. Sobotu spája niekoľko mostov.

VIDEO: Mosty v R. Sobote z vtáčej perspektívy

Zdroj: vobraze.sk, foto: Jozef Tokár