Fotografovanie jej pomáha, ako psychohygiena pri práci opatrovateľky

Predstavujeme fotografku Danielu Balažovjechovú, ktorá sa na realitu rada pozerá z iných pohľadov, zrkadlenia či tieňov. Pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku a fotografovanie berie ako psychohygienu, relax a načerpanie nových myšlienok popri náročnej duševnej práci. Popri nej aj veľa cestuje.

„Rada mám také iné náhľady. Raz som fotila v autobuse odraz v okne. Došlo tam k spojeniu prírody, čo ubiehala vonku za sklom a zrkadleniu jednej krásnej slečny, ktorá sedela predo mnou,“ načrtla svoje videnie fotografky Daniela. Ako nám priblížila, k fotoaparátu sa dostala asi pred desiatimi rokmi, keď prišla o prácu na mestskom úrade. „V Rimavskej Sobote sa ťažko hľadá práca aj mladším ročníkom. Mala som vtedy už 51 rokov, a to človek v našom štáte, akoby už bol nepotrebný,“ priblížila okolnosti jej zmeny smerovania a nových začiatkov.

„Dostala som sa k požičanému fotoaparátu Minolta digitál a pohrúžila som sa nazerať na svet cez objektív,“ zaspomínala si. Zhodou okolností ju vtedy oslovila známa, či by jej nafotila pár portrétov. „Páčilo sa jej a tak ona z vďaky vymyslela, že urobme výstavu v kaviarni Tri ruže,“ reaguje na nové možnosti realizácie Daniela, ktorá bola už dvakrát ocenená na fotosúťaži. Patrí do skupiny Fotonadšenci z RS, ako aj v ďalších a vždy ju poteší, keď niekoho zaujmú jej fotografie. Jeden z jej albumov na sociálnej sieti nesie názov „Hrám sa“, kde pridáva svoje úlety. 

Má rada prírodu. Do Tatier chodievala ešte bez fotoaparátu či šikovného telefónu. „Fotila som si len očami a ukladala tú krásu do duše,“ povedala s úsmevom. V súčasnosti dosť času trávi v zahraničí, odkiaľ posiela nevšedné pohľady na Viedeň a rakúsku dedinu. Na fotenie používala aj zrkadlovku Nikon D 90. „Fotila som s ním rada, len dva roky dozadu fotím mobilom. Ked som z práce unavená a idem von na pol hodinku, chcem byť voľná a nie ovešaná ťažkým foťákom,“ dodala Daniela. Pochádza zo západného Slovenska a do Rimavskej Soboty ju osud zavial pred 38 rokmi. Venovala sa hlavne kancelárskej práci, ako aj práci v Gemerských zvestiach.

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: archív daniela Balažoviechová