Éva Kerényi z R. Soboty je autorkou víťazného návrhu dizajnu lietadla

Riaditeľka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Éva Kerényi je autorkou víťazného dizajnu pre Maďarskú leteckú spoločnosť Wizz Air. Jej návrh si v spoločnosti  vybrali spomedzi ďalších päťsto. Lietadlá s jej návrhom by mali začať lietať budúci rok. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížila, do takejto súťaže sa zapojila prvýkrát a dala na svoje pocity. 

Spočiatku tomu celému nechcela uveriť, myslela si, že si niekto robí srandu, či prišlo k omylu pri zaslaní mailu. „Uverila som až vtedy, keď mi bola doručená cena a oficiálna licenčná zmluva,“ povedala historička Éva Kerényi. Vyštudovala zároveň aj  výtvarné umenie a medzi jej záľubu patrí najmä navrhovanie dizajnu, v ktorom sa rada vyžíva.

Už ako historička v múzeu si na svoje výstavy vytvárala vlastné plagáty. V momentálnej pozícii riaditeľky nemá toľko voľného času, aby sama vytvárala dizajny, upresňuje ich však a dáva pokyny grafičke, ktorá s tým následne pracuje. 

Svoje hoby posunula na vyšší level vo februári. Náhodne, pomocou sociálnych sietí, sa dostala k tejto súťaži. Išlo o vytvorenie návrhu, reprezentujúci udržateľnosť. Súťažiaci boli z celého sveta, či už na profesionálnej úrovni, alebo amatérskej. Finalistkou a nakoniec aj výherkyňou tejto súťaže sa však stala práve Éva Kerényi. Tvrdí, že žiadnu takúto súťaž predtým neabsolvovala a o to viac ju potešil tento výsledok. Ak sa naskytne ďalšia podobná možnosť, určite ju využije. Jej súkromná rada, ako uspieť je jasná: ,,Treba sa spoľahnúť na vnútorné pocity, čo akurát človek cíti a nebáť sa vydať to so seba.“ Práca s grafickými programami jej nie je cudzia, no na profesionálnej úrovni ich neovláda. Čím nám len potvrdila, že technika v takýchto typoch súťaží nie je až taká dôležitá. Práve naopak, dôležitý je talent, ktorý v sebe človek nosí a tiež snaha niečo dosiahnuť. Jej odmenou budú letenky podľa vlastného výberu. Podľa jej slov má rada Európu, no rada by sa vydala do východných krajín.

Okrem tohto úspechu, mesiac a pol zastáva už spomínanú pozíciu riaditeľky múzea v Rimavskej Sobote. Tento post si veľmi pochvaľuje a jej preferencie potvrdila aj výberová komisia, ktorá bola celkovo spokojná s jej koncepciou rozvoja.

“Treba vstúpiť na dráhu 21. storočia, pretože čas letí a nemôžeme sa stále krútiť okolo seba a stáť v pasivite, ale musíme ísť s dobou. Keď nejdeme s dobou, predbehnú nás iný, a stratíme svoj prestíž a záujem návštevníkov”- upresnila Éva Kerényi. Múzeum sa snaží o moderné ponímanie, či už prostredníctvom inovatívnych výstavných prvkov, virtuálnych prehliadok, a zážitkových kultúrno-výchovných podujatí, no tiež pribudol aj maskot múzea v osobe Egypťanky “Tashi”. Keďže dôležitým zbierkovým predmetom je práve múmia ženy menom Tasheritnetiak, Éva Kerényi vychádzala práve z tohto konceptu, a prvýkrát ju predstavila v grafickej podobe účastníkom detských letných aktivít v múzeu. Nájsť ju však môžete onedlho aj vo fyzickej podobe ako háčkovanú bábiku, suvenír múzea. 

Funkciu riaditeľky Gemersko – malohontského múzea prevezme Éva Kerényi

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová,  foto: FB É. Kerényi, CAW