Vo výstavbe R2 nastal zvrat

Rýchlostná cesta R2 za Lučencom bude hotová neskôr, ako plánovali. Pre vobraze.sk to potvrdila koncom týždňa Eva Žgravčáková, vedúca oddelenia komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti. Ako ďalej uviedla v stanovisku, po kontrolnom dni na stavbe R2 Kriváň – Lovinobaňa, Tomášovce (úsek Mýtna – Tomášovce) musia skonštatovať, že napriek maximálne vynaloženému úsiliu sa nepodarí odovzdať tento rozostavaný úsek v zmluvnom termíne, teda v auguste 2021.

Dokončenie 13,5 – kilometrového úseku Tomášovce – Mýtna bolo avizované v tomto roku. „Zhotoviteľ, združenie R2 Metrostav – Hochtief, požiadal NDS o predĺženie lehoty výstavby do jesene 2022. Presný termín ukončenia výstavby bude známy po podpise zmluvného dodatku,“ doplnila. Následne bude podľa jej slov termín aktualizovaný aj na webovej stránke NDS. Zmluvná hodnota stavby bez DPH je takmer 128 mil. eur.

Pod nutnosť predĺžiť výstavbu sa podľa Žgravčákovej podpísali najmä nesúhlasné stanoviská správcov prekládok liniek vysokého a nízkeho napätia a plynovodov. „NDS preto musela vypracovať a zrealizovať nové technické riešenia,“ dodala. NDS ešte dva mesiace dozadu tvrdila, že termín ukončenia výstavby je stále aktuálny tento rok.

Trasa rýchlostnej cesty R2 v záujmovom úseku je podľa NDS vedená nížinou otvárajúceho sa údolia Krivánskeho potoka, v súbehu so železničnou traťou Zvolen – Fiľakovo a cestou I/16, pričom obchádza samotnú obec Mýtna z juhozápadu.

Zdroj: vobraze.sk