V R. Sobote vznikne veľká požičovňa e-bajkov. Financie získali z eurofondov

V Rimavskej Sobote má vzniknúť veľká požičovňa elektrobicyklov. Z ich sedla bude možné aj menej športovo založeným ľuďom spoznávať krásy nášho regiónu. Projekt pod názvom „Spoznajte svoj región na e-bicykloch“ vypracovali ešte v roku 2019 a počíta s 20-timi bicyklami. Financovaný je v prevažnej miere z nenávratného finančného prostriedku zo zdrojov EÚ a ŠR vo výške spolu 44-tisíc eur. „Asi pred týždňom sme dostali túto informáciu. Sme veľmi radi. Treba ale okolo toho robiť ešte veľa administratívy, aby sme dostali zmluvu a financie na náš účet. Vieme už ale, že sme na dobrej ceste a nebolo to márne,“ povedal pre vobraze.sk Gábor Varga z cestovnej kancelárie CoolTour.sk v Rimavskej Sobote. Projekt kofinancujú sumou približne 7-tisíc eur, spojené je aj s vytvorením jedného pracovného miesta z oblasti zo znevýhodnených sociálnych skupín.

Podľa jeho slov majú projekt zrealizovať a odštartovať do júna 2022. Kde konkrétne a kedy presnejšie to bude funkčné, bude závisieť aj od dodania bicyklov. „Celkovo vo svete strašne veľa ľudí čaká na bicykle a kým nám vyrobia 20 bicyklov podľa kritérií projektu, tak to možno potrvá,“ priblížil Varga a dodal, že oslovujú slovenských výrobcov. 

Prostredníctvom cestovnej kancelárie sa podľa Vargu zameriavajú od roku 2017 na turistov a cyklistov zo zahraničia, Čiech a Maďarska. „Aby sme im odprezentovali regionálne zaujímavosti, tunajšie prostredie a prírodné krásy,“ spomenul Varga. Ako dodáva, v úvode sa rozbehli, no utrpeli podobne ako iní pandémiou a uzatvorením hraníc.

Prostredníctvom e-bicyklov chcú osloviť rodiny s deťmi, mladých a starších ľudí, aby spoznali krásy svojho regiónu, so zachovaním svojho zdravia a šetrením životného prostredia. „Tento región má optimálne podmienky pre cykloturistiku, len, žiaľ, tu je najmenej vyznačených cyklotrás,“ podotkol. 

Téme sa budeme venovať.

Zdroj: vobraze.sk