SAD Lučenec má 200 vodičov. Jazdia aj v R. Sobote a najvyťaženejším spojom je smer Sídlisko Západ

Autobusová stanica Rimavská Sobota

Mestskú hromadnú dopravu v R. Sobote zabezpečuje Slovenská autobusová doprava Lučenec. Za volantmi autobusov majú k dispozícii 200 vodičov. Aj keď je situácia s vodičmi čoraz ťažšia, v SAD Lučenec sa darí udržať ich potrebný počet. Vobraze.sk o tom informovala Nikola Ľalík, vedúca manažérka integrovaného manažérskeho systému SAD Lučenec.

„Sme jedna z mála firiem na Slovensku, ktorá má vlastných vodičov. Darí sa nám zatiaľ dopĺňať vlastných vodičov,“ hovorí Nikola Ľalík. Ako zároveň dodáva, počty vodičov, ktorí odchádzajú, sa im zatiaľ darí nahrádzať a vystačia si s vodičmi zo Slovenska. Z cudziny tak vodičov nemajú. Podotkla, že u nich za volantom majú aj štyri ženy, a to v okresoch R. Sobota, Lučenec i Poltár. „V prípade, ak majú aj ďalšie ženy záujem a vodičský preukaz, tak sa môžu prihlásiť. Na pozície vodič autobusu zatiaľ pracovníkov prijímame všeobecne,“ poznamenala. 

Medzi najviac vyťažené spoje mestskej dopravy v R. Sobote zaradila linky 609 101 a 609 102 (AS – Malohontská – TESCO – sídl. Západ – Dobšinského ul. – Autobusová stanica) a 19 (AS – Dobšinského ul. sídl. Západ – TESCO – Malohontská – AS). K najmenej vyťaženým spojom sa v SAD Lučenec nevyjadrili. „Je to služba vo verejnom záujme. Nie je to o tom, kde cestuje veľa alebo málo ľudí, ale o tom, či je alebo nie je spoj potrebný. Napríklad kvôli žiakom, ktorí dochádzajú do školy a podobne. Všetky spoje si určilo mesto, dáva podľa požiadaviek obyvateľov mesta,“ vysvetľuje Nikola Ľalík. 

Služby pre Rimavskú Sobotu poskytujú na základe zmluvy o potrebnom počte a intenzite spojov, ktoré zadáva samospráva. V roku 2022 bol transfer pre SAD vyše 350 tisíc eur, v roku 2023 takmer 400 tisíc eur.  Na tento rok bol návrh schválený vo výške 435 180 tis eur.

Zdroj: vobraze.sk