Pracovníci TSM v R. Sobote prvýkrát vyrazili odhŕňať sneh. Polícia vydala odporúčania na bezpečnú jazdu

Obyvatelia Rimavskej Soboty sa dnes prebudili do zasneženého rána. Súvislá niekoľkocentimetrová snehová pokrývka pribúda neustálym snežením. Komplikuje aj dopravu. Cesta medzi Tisovcom a Muráňom v časti Dielik bola ráno na krátko uzavretá a prejazdná len pre vozidlá záchranných služieb. Od 9.20 hod. je neprejazdná pre nákladné motorové vozidlá nad desať metrov. Informáciu pre vobraze.sk potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Na cestách je kašovitý sneh. V pohotovosti a v teréne sú od včerajšieho večera cestári. O mestské komunikácie v R. Sobote sa starajú pracovníci TSM, o krajské komunikácie Banskobystrická regionálna správa ciest. Kolízie hlásia vodiči z okolia Gemerského Jablonca či Kyjatíc. Ako pre vobraze.sk uviedol poverený riaditeľ TSM Attila Šimko, v Rimavskej Sobote sú túto sezónu s technikou na odhŕňanie reálne po prvýkrát, dnes od piatej hodiny ráno. Podľa Šimka odhŕňajú postupne chodníky v centre, aj po sídliskách. Ako prvé z ciest odhŕňali kopce na Šibeničnom Vrchu či Chrenovisku. V uliciach je osem kusov vozidiel na odhŕňanie ciest aj chodníkov. V správe majú 65 kilometrov ciest, 37 kilometrov chodníkov a viac ako 2800 m2 parkovísk. V R. Sobote prvýkrát nasnežilo v sobotu, veľmi rýchlo sa ale neudržalo a cesty zostali mokré.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu platí výstraha 2. stupňa pred snežením. To by malo pretrvávať celý deň a napadnúť by malo 10 až 20 centimetrov snehu. Výstraha pred snehovými závejmi pre okres Rimavská Sobota bola následne vyhlásená aj na najbližšie dni, stredu a štvrtok.

Polícia pre vodičov pripravila niekoľko odporúčaní pri jazde na snehu:

1. Spomaľte: Znížte rýchlosť a dodržujte bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pred vami, aby ste mohli v prípade potreby bezpečne zastaviť.
2. Sneh na vozidle: Pred jazdou odstráňte z vozidla všetok sneh a ľad vrátane svetiel a zadných svetiel.
3. Pohon štyroch kolies neznamená, že nepotrebujete zimné pneumatiky: Ak máte zimné pneumatiky, najlepší čas na ich inštaláciu bol minulý týždeň. Nezabudnite brzdiť pomaly a zrýchľovať pomaly, aby vaše pneumatiky mali trakciu.
4. rešpektujte vozidlá a mechanizmy zimnej údržby ciest: Umožnite vodičom pluhov prejazd, aby mohli čo najrýchlejšie vyčistiť naše cesty.
5. Svetlá zapnuté: Nechajte svetlá zapnuté aj počas dňa (nie len tzv. denné svietenie), pre zvýšenú viditeľnosť.
6. Zostaňte informovaní: Pred odchodom skontrolujte počasie a podmienky na cestách prostredníctvom dopravného servisu
7. Venujte sa pozorne vedeniu vozidla: Položte telefón a sledujte cestu.
Ak dnes musíte šoférovať, nezabúdajte, bezpečnosť na prvom mieste. Jazdite opatrne, predvídajte a buďte pripravení na zimné výzvy.

Zdroj: vobraze.sk, KRPZ Banská Bystrica