Cyklista Filip Balciar: Vodiči sú bezohľadní pri predbiehaní. Petícia je namieste

Profesionálni cyklisti Adrián Babič (Firefly), ktorý neprežil zrážku s autom a Filip Balciar (Profibikers)

Prilba rozbitá na dve časti, okuliare desiatky metrov od cyklistu. Také sú smutné zábery z miesta nehody na predvčerajšiu tragickú nehodu cyklistu Adriána Babiča s autom. Okolnosti nehody, ktorá sa stala na východe Slovenska, počas tréningu cyklistu zatiaľ nie sú presne známe. Stalo sa to v neprehľadnej zákrute a pri vysokej tráve. 
Adrián bol úspešným deaflympionikom, ale súťažil aj so zdravými športovcami. Dokázal sa presadiť aj na tohtoročných majstrovstvách Európy, vybojoval jednu zlatú a tri strieborné medaily. „Bol momentálne TOP v cestnej cyklistike na Slovensku, pokiaľ neberieme bratov Saganovcov. Bol nepočujúci, ale bol opatrný na bicykli. Červená-nečervená, on zastal, pozrel sa doľava, doprava,“ priblížil pre vobraze.sk pretekár z Rimavskej Soboty Filip Balciar, ktorý bol ešte s Adriánom prednedávnom bicyklovať na Malorke.  Babič sa zúčastnil na letnej Deaflympiáde v Turecku v roku 2017, kde získal aj zlato.

Smrť cyklistu vyvolala rozhorčenie. Jednodu z reakcií je avizovanie petície za zmenu cestného zákona týkajúcej sa bezpečnosti cyklistov, tak, aby „sa aj cyklisti cítili na slovenských cestách bezpečne“.

Avizovanú iniciatívu v podobe petície Balciar víta. „Ide hlavne o vodičov, ktorí asi nikdy nesedeli na bicykli a nevedia, aké tlakové vlny ich jazda spôsobuje v okolí idúceho auta,“ povedal cyklista, ktorý má s obiehaním cyklistov vodičmi veľmi zlé skúsenosti. Či ide o osobné autá, alebo kamióny, ktoré nedodržiavajú bezpečnostnú vzdialenosť a neberú v úvahu turbolencie vo vysokej rýchlosti. „Hlavne oprotiidúci vodiči predbiehajú, aj keď vidia, že v protismere prichádza cyklista. Je to veľká bezohľadnosť,“ povedal Filip, ktorý je zároveň aj mechanikom a v centre R. Soboty má predajňu bicyklov. 

Zároveň upriamil pozornosť na iné štáty, kde cyklisti jazdia vedľa seba. Ide o prípady, keď sú v skupinke štyria a viacerí cyklisti, tak majú povinnosť ísť dvaja vedľa seba. U nás takýto zákon ale neplatí. Inde je to však zavedené kvôli tomu, že auto vie cyklistov rýchlejšie obehnúť, ako keď idú štyria a viacerí za sebou. „Niektorí cyklisti u nás práve tak jazdia, čo by ale nemali, lebo taký cestný zákon nemáme,“ upozorňuje a apeluje na zváženie, aby to bolo tiež predmetom petície a návrhu v zmene zákona. Pozornosť treba venovať aj noseniu prilby, ktorá momentálne podľa zákona nie je povinná.

Vo videu polícia poukazuje na riziká jazdy vedľa seba.

Pri turbolenciách v okolí rýchleho auta musí cyklista zbystriť pozornosť

Niektorí vodiči podľa Filipa Balciara majú pocit, že cyklistovi stačí 40 centimetrov od krajnice. Keď ale zafúka vietor, tak absolútne nepočítajú s tým, čo sa deje vo okolí auta. „Vznikne tam taká turbolencia, že cyklistu vtiahne do auta, alebo vyhodí z cesty,“ povedal Filip, ktorý už mal nejednu kolíziu s autom. „Aj keď som išiel po hlavnej. Párkrát sa mi stalo aj, že mi auto treslo po lakti spätným zrkadlom a to som išiel po kraji,“ zdôrazňuje riziká cyklistiky a upozorňuje na obozretnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. 

Zľava: Adrián Babič, Filip Balciar a Radovan Bíroš

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: archív Filipa Balciara