Automobilové preteky na serpentínach sú pripravené. Opravujú ale ešte cestu

Priaznivcov motoristického športu čakajú tento mesiac automobilové preteky. Do Oždian sa vracajú po jednoročnej pandemickej prestávke. Ako pre vobraze.sk potvrdil riaditeľ pretekov Ján Lachký, termín stanovili na 19. a 20. jún. „Povolenia na preteky máme takmer všetky. Pripravené sú aj všetky ostatné materiálne a aj ľudské zdroje. Otázne je len to, či bude trať prejazdná, alebo nie,“ povedal riaditeľ pretekov. Podľa jeho slov je v hornom úseku trate prepadnutá krajnica a na jej oprave začali cestári pracovať tento týždeň. „Verím, že sa to podarí. Robia na tom a máme prísľub, že to stihnú,“ povedal Lachký. Ako naznačil, cestári potrebovali opraviť ešte inú cestu, de bola väčšia premávka a museli sa venovať tomu, lebo tam nebola iná možnosť obchádzky pre vodičov. „Teraz tu robia kamenný podklad a potom to zabetónujú,“ načrtol k úseku krajnice, ktorá sa prepadla na jar.

Podľa jeho slov to z bezpečnostného hľadiska narušilo celý priebeh pretekov, ale spolu aj so starostom obce sa snažia, aby to bolo v poriadku. „Urobíme všetko preto aj s nadšencami, organizačným a realizačným štábom, aby preteky dopadli dobre. Ostatné je v rukách závodníkov. Potom ešte veľkú úlohu hrá počasie, ktoré dokáže preteky urobiť dobrými, alebo ich znepríjemniť svojimi rozmarmi,“ skonštatoval.

Štart pretekov má byť podľa Lachkého z pôvodného miesta v obci, aj keď boli alternatívy, aby sa štartovalo spred obecného úradu. „Sú to divácky veľmi lukratívne preteky, lebo sa štartuje v obci. Aj keď je to náročnejšie na prípravu, organizáciu a bezpečnosť. O tie zážitky potom nikdy nie je núdza,“ povedal.

Pôjdu sa medzinárodné majstrovstvá SR, majstrovstvá SR, Slovenský kopcový pohár, trieda historikov vo všetkých kategóriách a aj jazda pravidelnosti. „Budú aj predjazdci, ktorí robia atmosféru na trati,“ hovorí riaditeľ pretekov a vyzýva návštevníkov, aby dodržiavali bezpečnostné odstupy nielen od trate, ale aj medzi sebou v skupinkách. „Aby sa ľudia na seba netlačili alebo radšej používali aj rúška. Pripravené budú aj stojany s dezinfekciou,“ upozornil.

Minuloročné preteky boli kvôli prvej vlne pandémie preložené a nakoniec sa nekonali vôbec. „Už sa išli preteky pri Zvolene a boli veľmi pekné,“ uzavrel riaditeľ pretekov.

Zdroj: vobraze.sk, Foto: Ladislav Križian a DOPRAVNÝ servis RS a okolie (SR)