Auto blokovalo parkovacie miesto v R. Sobote. Odtiahnuť ho mohli až do Žiaru nad Hronom

Havarované auto, ktoré blokovalo parkovacie miesto na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote, už odtiahli. Miesto tamojším obyvateľom zaberalo zhruba deväť mesiacov. Proces jeho odvezenia bol zdĺhavý. Bolo zamknuté a majiteľ jeho odstránenie sľuboval, až napokon dostal pokutu. V priestupkovom konaní mu ju vystavil Okresný úrad v R. Sobote. Ako pre vobraze.sk priblížila zástupkyňa vedúceho odboru životného prostredia Jana Alcnauerová, majiteľ sa dopustil priestupku a dostal 300-eurovú pokutu. Zároveň dodala, že pokuta by bola vyššia, ak by vozidlo naozaj neodstránil ani na ďalšie vyzvanie.

Takýchto priestupkov, ktorými sa na okresnom úrade zaoberajú, je viac. Proces odstránenia vozidla je pritom legislatívne zdĺhavý a vozidla nemajú niekedy ani evidenčné číslo. „U nás je najväčší problém, že nemáme parkovisko. Najbližšie určené je až v Žiari nad Hronom,“ povedala Alcnauerová, ktorá má na starosti odpadové hospodárstvo na okresnom úrade.  Keď takéto auto niekde je, tak mesto podľa nej môže zabezpečiť odťah na určené najbližšie parkovisko, ale potom to všetko musí majiteľ uhradiť. Aj odťah, aj odloženie na parkovisku. „Beží tam navyše lehota, ak si ho majiteľ nevyzdvihne, potom to prepadne štátu, ale konanie naďalej beží a štát si prostriedky naďalej vymáha od vlastníka,“ poznamenala. Aktuálne sa na okresnom úrade zaoberajú ešte druhým autom, ktoré im bolo ohlásené. Je v lese pri Padarovciach a skončilo tam po dopravnej nehode.

„V zákone to je, aj nie je to ošetrené. Vlastníctvo je jedna vec, a keď to už zavadzia, tak sa to stáva odpadom a sú s tým dosť dlhé naťahovačky. Aj iné mestá s tým majú problémy,“ povedal vedúci odboru životného prostredia na okresnom úrade Vladimír Šándor, podľa ktorého je to legislatívne náročné a zdĺhavé a čaká sa na novelizáciu zákona. 

Vozidlo značky Peugeot po nehode z komunikácie v R. Sobote odtlačili hasiči na najbližšie voľné parkovacie miesto, aby neblokovalo premávku. K nehode a zážke dvoch vozidiel došlo v neďalekej zákrute. Jeho majiteľ oň nejavil záujem, skončila mu STK aj EK. Prípadom sa zaoberala aj mestská polícia. „Napokon sme to postúpili na riešenie, nakoľko majiteľ odmietol vozidlo odstrániť. Zaoberal sa tým okresný úrad,“ povedal pre vobraze.sk náčelník mestskej polície Peter Berecz, podľa ktorého si oznamovaciu povinnosť na okresný odbor splnili. Ako podotkol, samospráva nemá odťahovú službu, aby takéto vozidlá odtiahli. 

Podľa správy o činnosti rimavskosobotskej mestskej polície za rok 2021 ak majiteľ nereaguje, polícia zadokumentuje všetky zistené skutočnosti, oznámi ich príslušnému orgánu, v tomto prípade správcovi komunikácie, ktorý má začať v prípade konať. Takýmto spôsobom bolo zistených a riešených 18 potenciálnych vrakov.  

Zdroj: vobraze.sk