Vysokoškoláčka putuje domov stovky kilometrov pešo

Na ceste z Bratislavy smerom na Košice sa zastavila aj v Rimavskej Sobote. Nič netradičné pre vysokoškoláčku, no Lýdia ide pešo. Poväčšine sama, so 17-kilovým batohom, stanom, spacákom a odhodlaním v očiach. „Jéééj, už len asi 180 kilometrov, to znie hneď lepšie, ako keď som začínala na asi 460-tich, ako keď začínalo na 300 či 200 kilometroch,“ pozastavila sa Lýdia Ondrušová pri krátkom bilancovaní a pozastavení v Rimavskej Sobote. Hoci odtiaľto nepochádza, má tu viacero priateľov, ktorých spoznala vďaka Letavám.

Svojím netradičným cieľom a bezprostrednosťou aj teraz náhodne spojila viacero ľudí, ktorí boli zvedaví a prišli ju vyspovedať a podporiť na jej ceste. Jednoduchá, spontánna, milá a odhodlaná dokončiť svoje predsavzatie. Ako nám prezradila, študuje na katedre intermédií VŠVU a toto dobrodružstvo bude súčasťou jej diplomovej práce. Jedným z výstupov bude výstava, toho čo zažila. Koho to zaujíma viac, jej práca je o láske, záväzkoch a slobode. „Ako keby prvotnou myšlienkou bolo uvedomenie si, že za posledný rok sa zmenilo dosť veľa nosných vecí, zmenili sa vzťahy, presťahovala som sa, ocitla som sa bez nejakých záväzkov,“ hovorí študentka, ktorá vyše roka trávila vzhľadom na pandémiu čas doma. „Mali a máme tu všetky obmedzenia, ale stále sa môžem len tak zobrať a niekam sa vybrať a vychutnať si voľnosť,“ hovorí.

Na odhadom trojtýždňovú túru sa vybrala po konzultáciách s priateľmi, ktorí majú viac skúseností. „Zrazu som mala zo sedemkilového batohu 17-kilový, ale zvykla som si za pár dní. Je to úžasné, dala som sa na toto prvýkrát“ hovorí Lýdia, ktorej cieľom nie je rýchlosť a aj keď nemala extra silný vzťah k prírode, tak si ho teraz spontánne užíva.

Prvé dni ju sprevádzal kamarát, no ďalej už ide sama. Telefón a sociálne siete sa pritom snaží obmedzovať. „Je príjemné prijímať to, čo život ponúka. Bolo tu veľa strachu z pandémie, ale v rámci obozretnosti a bezpečnosti je pre mňa príjemné opäť vidieť a spoznávať ľudí,“ hovorí. Zatiaľ sa jej osvedčilo ohlásiť sa vopred v obci starostovi, že by rada prenocovala na ihrisku či v altánku. Z Lučenca do Rimavskej Soboty prešla 32 kilometrov, zatiaľ najviac, v prepočte podľa aplikácie v androide niečo vyše 46 tisíc krokov. Na mesiac odišla ako minimalistka, aby sa opäť vrátila ako maximalistka, odkazuje na svojom sociálnom profile. Prajeme pekné dobrodružstvo a úspešné dorazenie do cieľa.

Foto: Archív Lýdia Ondrušíková