Blíži sa prvá tohtoročná jazda Zbojníckeho expresu. Sklársky expres dorazí do Kokavy začiatkom augusta

Historické zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji vyrážajú na koľajnice už piatu sezónu. V okrese Rimavská Sobota odštartuje už čoskoro tohtoročnú sezónu Zbojnícky expres. Opäť povedie na Zbojská, kde sa návštevníci môžu prejsť Čertovou dolinou a navštívia aj salaš.

Cestujúci sa nudiť nebudú, zažijú prepad vlaku zbojníkmi. Sú to prezlečení divadelníci z Hnúšte a jedným z nich bol aj Martin Pliešovský. Toho však vlani na jeseň zvolili obyvatelia za hnúšťanského primátora. „Mám na tú cestu historickým vlakom veľmi dobré spomienky. Je to veľmi milé, chodí tam veľa ľudí a detí. Niektoré deti boli zo začiatku bojazlivé, iné boli ale smelé a reagovali bez problémov. Aj keď sme rozdávali cukríky, aj keď sa strieľalo. Pri scénkach sme sa skamarátili s mnohými a mnohí sa radi vracajú. Tohtoročnú účasť som zvažoval, ale asi sa už na to nedám z časového hľadiska. Mám pár týždňov druhú vnučku, tak sa jej budem venovať,“ povedal pre vobraze.sk Martin Pliešovský. Kolegov – zbojníkov mu robili Miroslav Bračo i Štefan Zajak. „Oslovím však ochotníckych divadelníkov a určite im nikto nebude chýbať do partie,“ dodal Pliešovský.

Tento rok budú tri jazdy Zbojníckeho expresu a štartovať budú z vlakovej stanice v Rimavskej Sobote. Podľa predsedu OZ Zubačka Zdenka Lopušného všetky jazdy budú v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom. Retro vagóny bude tento rok ťahať ešte motorový rušeň. Ten nahrádza parnú lokomotívu, ktorá je v plánovanej generálnej oprave. Priaznivci nostalgie si podľa plánu jázd prídu na svoje 3. júna, 17. júla a 19. augusta s odjazdom z Rimavskej Soboty o 8.05 hod. Smerovať bude cez Hnúšťu, Tisovec až na Zbojská. O stretnutia so zbojníkmi v tomto vlaku určite nebude núdza. Predaj lístkov na historické zážitkové vlaky bol už spustený.

Ďalším zážitkovým vlakom je Sklársky expres, ktorý smeruje do Kokavy nad Rimavicou. Táto jazda je naplánovaná na 5. augusta. Zážitkový vlak vyrazí zo Zvolena, bude prechádzať mestom Lučenec a pasažierov po vystúpení v Kokave nad Rimavicou pohltí atmosféra tradičného podujatia Koliesko. Sklársky expres, ako už jeho názov hovorí, je prepojený so sklárskou tradíciou regiónu Novohrad. O sklárskom remesle porozpráva vo vlaku gróf Anton Forgáč, ktorý stál za rozmachom sklárstva v regióne.

Zážitkové historické vlaky v Banskobystrickom kraji prichádzali na svet postupne. Prvý bol v roku 2019 Horehronský expres, o rok neskôr pribudol Banícky a Zbojnícky expres, tretím rokom na koľajnice vyrazil Expres 34 tunelov a Novohradský expres. Potom pribudol Sklársky expres a unikátny, až trojdňový Expres Za horami, za dolami.

Zdroj: vobraze.sk, BBSK, Za horami, za dolami