V obci Chrámec otvorili nový náučný chodník. Približuje vzácnu prírodu a tradíciu

V Chrámci na juhu okresu Rimavská Sobota včera otvorili nový Náučný chodník Pieskovcové chrbty. Ide o takmer päťkilometrový okruh. Vedie jedinečným územím európskeho významu, ktoré je chránené druhým a štvrtým stupňom ochrany. Na otvorení sa zúčastnilo bezmála tridsať priaznivcov tohto projektu a prírody. Ako pre vobraze.sk uviedol lokálny manažér projektu Peter Oravec zo Štátnej ochrany prírody SR, toto územie predstavuje cenné biotopy pre mnohé ohrozené druhy rastlín, hmyzu či vtáctva. Územie o rozlohe takmer 360 hektárov je známe svojím unikátnym reliéfom vytvoreným na pieskovcovom podloží, ale najmä bohatstvom suchomilných trávnato-bylinných porastov, ktoré sa po stáročia využívali ako pasienky.

Trasa chodníka začína na okraji obce Chrámec, pokračuje smerom do Vlčej doliny, vedie popri Chránenom areáli Vinohrady a vracia sa späť k východiskovému bodu. Celková dĺžka okruhu je 4,6 kilometra.

Na trase sa nachádza päť informačných panelov, ktoré sú spracované v slovenskom, maďarskom a prostredníctvom QR kódov aj anglickom jazyku. Panely sa tematicky venujú pastve, hmyzu, geológii, rastlinstvu a vtáctvu, čím návštevníkom približujú význam a rozmanitosť miestnej prírody. „Približne v polovici trasy sa nachádza oddychové miesto so sedením a dvomi drevenými sochami, ktoré dotvárajú atmosféru krajiny,“ priblížil ekológ a špecialista Oravec.

Vzniku náučného chodníka predchádzala aktívna spolupráca viacerých inštitúcií a jednotlivcov. „Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na jeho budovaní. Najmä obci Chrámec a Agrodružstvu Rimavská Seč, bez ktorých súhlasu by tento projekt nemohol vzniknúť,“ uviedli realizátori.

Náučný chodník Pieskovcové chrbty je ďalším krokom k ochrane prírody Cerovej vrchoviny, ale aj skvelou možnosťou pre miestnych obyvateľov a turistov spoznať krajinu v jej prirodzenej podobe. Vďaka novému chodníku sa tak v obci Chrámec podarilo prepojiť ochranu prírody s udržateľným turizmom a environmentálnym vzdelávaním.

Výnimočný projekt vznikol v spolupráci BROZ – ochranárskeho združenia a Štátnej ochrany prírody SR. Realizovaný bol v rámci medzinárodného projektu LIFE SUB-PANNONIC, ktorý sa zameriava na obnovu prírodných biotopov a zachovanie vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Zdroj: vobraze.sk, foto: ŠOP SR, Správa CHKO Cerová vrchovina