V Hnúšti otvorili secesnú vilku. Stretli sa v nej J. F. Rimavský i Š. M. Daxner + foto a video

Dlhé roky chátrala a mohla byť z nej herňa. Hnúšťania ju poznajú aj ako sódovkáreň a dom lekárnika Petrivaldského. Historická budova však prešla rekonštrukciou a dnes ju slávnostne otvorili. Ako sa mnohí zhodujú, vilka je raritou v meste Hnúšťa a je veľmi dobré, že sa ju podarilo zrekonštruovať. Má byť novým centrom turizmu. Uchádza sa o titul najkrajšie obnovenej pamiatky roka Fenix – Cena nadácie SPP. 

Jej otvorenia sa dnes popoludní zúčastnili zástupcovia samosprávy, Banskobystrického samosprávneho kraja či miestnej akčnej skupiny MAS Malohont. Vilku ako chlapec navštevoval terajší primátor Hnúšte Martin Pliešovský, ktorý býval neďaleko. „Lekárnik Pankrác Petrivaldský bol filatelista a od šiestich rokov ma chytila filatelia. Sedával som v tejto rotundičke za oknom, kde sme si spoločne pozerali poštové známky. Je zaujímavé, že tu predtým jeho otec Július, ktorý bol technikom a pochádzal z Rimavských Zalužian, robil sódovku v zadnom trakte budovy,“ zaspomínal v príhovore Martin Pliešovský. Ako doplnil, konským povozom tam chodili na sódu, rozvážali ju po celej Hnúšti. Jednu fľašu s hliníkovým uzáverom sa mu podarilo zachovať a je vystavená v priestoroch vilky ako spomienkový predmet. 

K rozvoju turistického ruchu priložil ruku aj BBSK. Ako povedal podpredseda pre oblasť regionálneho rozvoja BBSK Ján Beljak, záleží im, aby sa veci podporovali plošne a v meste predtým podporili aj požičovňu bicyklov či unikátnu banskú štôlňu. Podľa ankety, spred pár rokov si ľudia najviac priali, aby v prípade renovácie budovy v nej bolo múzeum či pamätná izba, čo sa dnes aj splnilo. Dnes sa tu v rámci projektu stretli Janko Francisci Rimavský a Štefan Marko Daxner, ktorých stvárnili Michal Stejskal a Juraj Genčanský. Podujatie bolo venované 200. výročiu narodenia významných rodákov z regiónu Gemer-Malohont. Súčasťou je na túto tému aj výstava komixov, ktoré budú k nahliadnutiu. 

Vila bude pre verejnosť otvorená v týchto termínoch:  marca od 15:00 – 17:00 hod., 30. marca od 13:00 – 17:00 hod., 6.apríla od 13:00 – 17:00 hod., 13. apríla od 13:00 – 17:00 hod., 20.apríla od 13:00 – 17:00 hod.

Podľa prednostky mestského úradu a zároveň šéfky MAS Malohont Oľgy Maciakovej druhou najčastejšou predstavou v dotazníku Hnúšťanov bola kaviareň či čajovňa. Ako spomenula, popri informačnej kancelárii i predajni regionálnych produktov je jej tento zámer najbližší a rada by v nej uvítala posedenie pri torte Gizele, či pľundrovaných buchtách a bylinkovom čaji.  „To by bolo, myslím si, sviatkom viacerých z nás. Verím, že sa splní aj ten ďalší sen a podarí sa získať ďalšie finančné prostriedky na to, aby táto krásna budova sa premenila na zariadený skvost, ktorý všetkým návštevníkom, turistom, ale aj obyvateľom nášho mestečka pripomenutie, že v meste a jeho okolí žilo mnoho významných bojovníkov za kultúru, vzdelanie a národné povedomie,“ povedala Maciaková.

Počas slávnostného otvorenia bola okrem iného predstavená aj projektová štúdia prezentujúca účel využitia Petrivaldského vily a zámer vytvorenia interaktívnej expozície. Budova je dôkazom meštianskej architektúry a urbanistického rozvoja mesta v prvej polovici 20. storočia. Rekonštrukcia sa začala v roku 2018. V rámci nej došlo k výmene starej strechy v pamiatkovej časti vily. Pokračovalo sa s napojením na inžinierske siete a vybudovaná bola aj nová požiarna nádrž. Zbúraná bola novodobá prístavba, ktorú postavili nanovo. Tá je obložená drevom a sklbuje históriu a moderné prvky. 

Zdroj: vobraze.sk