Rozprávková obec Drienčany

V regióne Rimavskej Soboty dobre známa novodobou tradíciou organizovania podujatia Dedina ožíva. Z histórie ešte viac známa rozprávkárom a evanjelickým farárom, folkloristom Pavlom Emanuelom Dobšinským. Pamätná fara bola jeho domovom 24 rokov, slúži od roku 2014 ako Múzeum slovenskej rozprávky.

V obci je aj náučný chodník, ktorý počas pekných dní navštevujú v priebehu dňa turisti na desiatkach áut. „Do zahraničia sa ľudia boja chodiť, tak navštevujú aj nás vo väčšej miere,“ povedal starosta obce Peter Švoňava. Podľa jeho slov podujatie Dedina ožíva patrí v okolí k najväčším, no kvôli opatreniam a pandemickým nariadeniam akciu vynechajú aj tento rok.

Rozhodli o tom poslanci obecného zastupiteľstva začiatkom tohto týždňa. „Aj keď ľuďom sa to žiada, ale nevieme to zabezpečiť, ako by si to teraz doba vyžadovala,“ poznamenal starosta. Na organizovanie takej veľkej akcie v zaužívanom termíne je už menej ľudí ako aj poslancov a dohliadnuť na taký počet návštevníkov, ktorí prídu na toto otvorené podujatie do dediny, by bolo veľmi náročné. Centrum obce zdobí viacero vyrezávaných sôch. Okrem labyrintu sú vo voľnej prírode nad farou aj slnečné hodiny.
Prajeme pekný zážitok.