Petrivaldského vilu dokončili. Uchádza sa o titul najkrajšie obnovenej pamiatky roka Fenix

Novým centrom turizmu v Hnúšti sa má stať historická Petrivaldského vila v Hnúšti, ktorú samospráva zrekonštruovala. Má z nej byť turistické centrum aj múzeum. K jej otvoreniu má pre verejnosť dôjsť 24. marca od 15. hodiny. Slávnostné otvorenie národnej kultúrnej pamiatky, ktorá patrí medzi najkrajšie historické budovy v meste by malo prebehnúť skôr.

Uchádza sa o titul najkrajšie obnovenej pamiatky roka Fenix – Cena nadácie SPP. Hlasovať sa môže každých 24 hodín.

Interiér vily, foto Miroslava Vargová

Budova je dôkazom meštianskej architektúry a urbanistického rozvoja mesta v prvej polovici 20. storočia. Rekonštrukcia sa začala v roku 2018. V rámci rekonštrukcie došlo k výmene starej strechy v pamiatkovej časti vily. Pokračovalo sa s napojením na inžinierske siete a vybudovaná bola aj nová požiarna nádrž. Zbúraná bola novodobá prístavba, ktorú postavili nanovo. Tá je obložená drevom a sklbuje históriu a moderné prvky. Ako pre vobraze.sk priblížil Viktor Brádňanský, poslanec mestského zastupiteľstva, vďaka umelecko-historického výskumu a návrhu obnovy sa podarilo objaviť a zrekonštruovať aj unikátnu interiérovú výzdobu.

Počas otvorenia bude už čoskoro okrem iného predstavená aj projektová štúdia prezentujúca účel využitia Petrivaldského vily a zámer vytvorenia interaktívnej expozície. Program podľa Brádňanského obohatí podujatie „Stretnutie po rokoch Daxner a Francisci,“ venovaný 200. výročiu narodenia významných rodákov z regiónu Gemer-Malohont.

Stavebno-technické riešenie budovy je dokončené, interiér ešte nie. Ako pre vobraze.sk pokračovala Michaela Hroncová, vedúca oddelenia projektového riadenia, školstva a sociálnych vecí Mestského úradu Hnúšťa, súčasťou otvorenia bude aj putovná výstava komixov, ktorá bola v Revúcej aj Tisovci. V rámci otvorenia bude predstavený aj komplexnejší zámer, čo by v budove malo byť a ako by to malo vyzerať.

„Okrem toho, že tam budú komixy, tak tam budú obrázky zo štúdie interiéru, ktorý nám tiež robila dizajnérka,“ dodáva Hroncová. Pre verejnosť má byť budova sprístupnená zatiaľ v priebehu mesiaca apríl každý štvrtok.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Miroslava Vargová, Martin Babarík, sobotník.sk

V Hnúšti chcú v tomto roku dokončiť rekonštrukciu Petrivaldského vily. Bude z nej turistické centrum aj múzeum